Akcje Creotech Instruments zadebiutowały na głównym rynku warszawskiej GPW

| Gospodarka Aktualności

To trzeci tegoroczny debiut na głównym parkiecie i 420. spółka notowana na GPW. Do obrotu wprowadzonych zostało m.in. 396558 akcji serii I, które były przedmiotem czerwcowej emisji. Firma pozyskała wówczas 39,65 mln zł na dalszy rozwój, w tym ukończenie kluczowych projektów R&D w obszarze satelitarnym oraz systemów kwantowych, a także zwiększenie swoich zdolności produkcyjnych i sprzedażowych.

Akcje Creotech Instruments zadebiutowały na głównym rynku warszawskiej GPW

- Dziś z satysfakcją pragnę przekazać, że przenieśliśmy notowania akcji naszej spółki z rynku NewConnect na główny parkiet GPW w Warszawie, osiągając tym samym jeden z głównych kamieni milowych, które wyznaczyliśmy sobie na ten rok. Mam nadzieję, że obecność na rynku regulowanym GPW dodatkowo wzmocni postrzeganie Creotech Instruments, a pozyskane w publicznej ofercie środki przyczynią się do dalszego, dynamicznego rozwoju naszej spółki. Satysfakcja jest tym większa, iż oferta naszej spółki realizowana była w wysoce niekorzystnych warunkach rynkowych, a pomimo tego udało się z sukcesem zainteresować nią inwestorów i pozyskać do spółki prawie 40 mln zł - powiedział Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech.

Creotech działa na perspektywicznym rynku technologii kosmicznych, komputerów kwantowych i dronów, a jednym z najważniejszych celów spółki jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej satelity EagleEye, a następnie satelitów obserwacyjnych dla segmentu obronności, w ramach projektu PIAST. Celem jest stworzenie w Polsce instrumentów narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Będzie to pierwsze komercyjne wdrożenie autorskiej platformy satelitarnej HyperSat, którą rozwija spółka.

Creotech rozwija się również na rynku kwantowym. Spółka jako pierwsza w Europie rozpoczęła produkcję elektroniki sterującej komputerami nowej generacji. Od 2019 r. współtworzy najbardziej zaawansowany na rynku ekosystem sprzętowy kontroli kubitów Sinara, opracowywany m.in. wspólnie z Uniwersytetem w Oxfordzie. W maju br. międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem Uniwersytetu w Innsbrucku, w skład którego wchodzi Creotech, zostało wybrane przez Komisję Europejską do projektu budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla UE. Budowa 100-kubitowego komputera kwantowego ma być zrealizowana do 2025 roku. Do 2029 roku uzyskana ma być technologiczna gotowość do budowy rozwiązania 1000-kubitowego.

Ponadto spółka podejmie się rozwinięcia technologii satelitarnych z Uniwersytetem z Malezji, w tym opracowania produktów z zakresu technologii satelitarnych i dronowych, odpowiadających potrzebom Azji Południowo-Wschodniej.

źródło: Creotech

Zobacz również