Krzemowa tarcza nad Tajwanem

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według Semiconductor Industry Association w 2022 roku przemysł półprzewodnikowy wyprodukował ponad 1 bln chipów, a firmy tajwańskie odpowiadają za około 22% całkowitej produkcji i aż ponad 90% najbardziej zaawansowanych układów. Udział Stanów Zjednoczonych w globalnej zdolności produkcyjnej chipów wynosi obecnie około 12%, a w ciągu ostatnich 10 lat produkcja półprzewodników wzrosła za granicą pięć razy szybciej niż w USA. 

Krzemowa tarcza nad Tajwanem

Jest to jeden z powodów, dla którego potencjalna agresja Chin na Tajwan jest zdaniem SIA mało prawdopodobna. Analitycy uznali tamtejsze fabryki półprzewodników za "krzemową tarczę", która pozwala Tajwanowi chronić siebie i innych przed agresywnymi próbami zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw ze strony autorytarnych reżimów.

Aby utrzymać "silicon shield", rząd Tajwanu nadal zachęca firmy, takie jak TSMC, do utrzymywania najnowszych technologii na wyspie. Dlatego nowe fabryki, które firma otwiera gdzie indziej, będą opóźnione o kilka lat w zaawansowaniu technologii. Stąd też ostatnio miała miejsce ceremonia uruchomienia produkcji seryjnej w procesie 3 nm i zapowiedź uruchomienia produkcji dla Apple w procesie 2 nm. Wszystkie te zaawansowane nowości powstają na Tajwanie, za granicą, np. w Phoenix w Arizonie – dopiero za 3 lata.