Nowe rekordy w zakresie dostaw i przychodów z płytek krzemowych

| Gospodarka Aktualności

SEMI Silicon Manufacturers Group (SMG), w swojej analizie przemysłu płytek krzemowych przygotowanej na koniec roku 2022, informuje, że światowe dostawy płytek krzemowych w 2022 r. wzrosły o 3,9% do wartości 14713 mln cali kwadratowych (MSI), ustanawiając nowy rekord wszechczasów, a przychody z płytek wzrosły 9,5% - do 13,831 mld dolarów.

Nowe rekordy w zakresie dostaw i przychodów z płytek krzemowych

W 2021 roku na rynek trafiły płytki półprzewodnikowe o powierzchni 14165 MSI. W roku 2022 wytwarzanie płytek krzemowych było odzwierciedleniem dużego popytu na urządzenia półprzewodnikowe. Zużycie zarówno 8-calowych, jak i 12-calowych płytek wzrosło, było napędzane przez segment motoryzacyjny, przemysłowy i IoT, a także przez rozwój technologii 5G. Branża płytek krzemowych rozwijała się pomimo rosnących globalnych obaw makroekonomicznych. Przychody generowane przez płytki przewyższyły rekord ustanowiony w 2021 r. Dostawy krzemu wrosły w ciągu dziewięciu z ostatnich dziesięciu lat, co świadczy o centralnej roli krzemu w przemyśle półprzewodników.

Dane przytoczone w raporcie SEMI SMG obejmują polerowane płytki krzemowe, takie jak płytki krzemowe pierwotne i epitaksjalne, a także płytki krzemowe niepolerowane wysyłane do użytkowników końcowych.

źródło: DigiTimes

Zobacz również