Wolfspeed buduje największy na świecie zakład produkcji materiałów z węglika krzemu

| Gospodarka Aktualności

Firma Wolfspeed, lider technologiczny w zakresie węglika krzemu i azotku galu, zbuduje supernowoczesny, wart wiele miliardów dolarów zakład produkcyjny. Powstanie on w hrabstwie Chatham, w Karolinie Północnej, w pobliżu istniejącej fabryki Durham Materials. Inwestycja ma na celu wygenerowanie ponad 10-krotnego wzrostu zdolności produkcyjnych dostępnych w kampusie Durham. Produkty Wolfspeed mają zastosowanie m.in. w pojazdach elektrycznych, komunikacji 5G, wytwarzaniu i magazynowaniu energii ze źródeł odnawialnych, a także w lotnictwie i obronności.

Wolfspeed buduje największy na świecie zakład produkcji materiałów z węglika krzemu

- Wolfspeed jest branżowym liderem w dostarczaniu materiałów wymaganych do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na półprzewodniki nowej generacji i tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkich. Popyt na nasze produkty stale rośnie w szybkim tempie, a podaż nadal jest ograniczona. Rozszerzenie produkcji materiałów wzmocni naszą pozycję lidera rynku i pozwoli nam lepiej zaspokajać rosnące potrzeby naszych klientów. Jesteśmy szczególnie podekscytowani i dumni, że nie tylko rozszerzamy zasięg Wolfspeed w naszym rodzinnym stanie Karolina Północna, ale także pogłębiamy naszą współpracę z Stanowym Uniwersytetem Rolniczym i Technicznym Karoliny Północnej (North Carolina Agricultural and Technical State University), aby pielęgnować naszą najlepszą w swojej klasie pulę talentów – powiedział Gregg Lowe, prezes i CEO Wolfspeed.

Nowy zakład Wolfspeed będzie produkował przede wszystkim 200-milimetrowe płytki z węglika krzemu, które są 1,7 razy większe niż podłoża 150-milimetrowe, co przekłada się na więcej chipów na wafer i ostatecznie niższe koszty urządzenia. Będą one wykorzystywane do zaopatrywania fabryki Mohawk Valley firmy Wolfspeed, która została otwarta na początku 2022 roku jako pierwsza na świecie, największa i jedyna w pełni zautomatyzowana fabryka 200-milimetrowych płytek z węglika krzemu.

Przewiduje się, że pierwsza faza budowy zostanie ukończona w 2024 roku i kosztować będzie około 1,3 mld dolarów. Od 2024 r. do końca dekady firma - w zależności od potrzeb - będzie zwiększać swoje możliwości, ostatecznie zajmując ponad milion stóp kwadratowych na terenie o powierzchni 445 akrów.

Rozwój pierwszej fazy obiektu zostanie wsparty przez finansowanie stanowe i lokalne, w tym dotację na inwestycje w rozwój miejsc pracy z Departamentu Handlu Karoliny Północnej. Ponadto firma ma nadzieję uzyskać fundusze federalne z CHIPS and Science Act, aby przyspieszyć budowę i rozbudowę obiektu. W ciągu najbliższych ośmiu lat Wolfspeed zamierza kontynuować inwestycje, chcąc stworzyć około 1800 miejsc pracy.

Wolfspeed od lat wspiera rozwój talentów, współpracując ze Stanowym Uniwersytetem Rolniczym i Technicznym Karoliny Północnej (NC A&T). W 2020 r. firma przeznaczyła 4 mln dolarów na stworzenie Wolfspeed Endowed Scholars Program – wówczas była to największa darowizna w historii uniwersytetu. Oba podmioty mają na celu tworzenie kompleksowych programów kształcenia i szkoleń oraz nowatorskich programów badawczych. Partnerstwo otwiera możliwości uzyskania stopni licencjackich i magisterskich w zakresie produkcji półprzewodników z węglika krzemu, a także odbycia szkoleń i realizowania programów rozwoju zawodowego przez obecnych pracowników wytwarzających półprzewodniki.

źródło: Wolfspeed

Zobacz również