ZF wycofuje się z projektu firmy Wolfspeed dotyczącego produkcji chipów z węglika krzemu

Jak poinformował Reuters, spółka ZF Friedrichshafen AG z siedzibą w Niemczech - jeden z największych na świecie dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego - zamierza wycofać się z inwestycji dotyczącej budowy zakładu produkcji podłoży z węglika krzemu (SiC) o wartości 3 mld dolarów oraz centrum badawczo-rozwojowego w Ensdorf, w Saarze.

Posłuchaj
00:00

Firma Wolfspeed Inc z Durham w USA ogłosiła plany utworzenia tego zakładu w lutym 2023 r. Za udziały w fabryce, która miała wytwarzać półprzewodniki SiC do pojazdów elektrycznych (EV), ZF miał wnieść 185 mln dolarów.

Według agencji Reuters, jest to następstwo decyzji Wolfspeeda o wstrzymaniu projektu z powodu słabszego niż oczekiwano popytu na półprzewodniki i wątpliwości co do tego, czy wejście na rynek europejski będzie opłacalne. ZF zaprzecza doniesieniom medialnym, że to on był odpowiedzialny za opóźnienie projektu, przekonując, że zawsze zapewniał intensywne i aktywne wsparcie.

W czerwcu ubiegłego roku agencja informowała, że Wolfspeed opóźnił plany i nadal poszukiwane jest finansowanie, a budowa nie rozpocznie się wcześniej niż w połowie 2025 r. Rzecznik Wolfspeeda mówił wówczas, że inwestycja nie została całkowicie anulowana, a po cięciach wydatków - w odpowiedzi na osłabienie rynków pojazdów elektrycznych w Europie i USA - firma skupia się na zwiększeniu produkcji w obiekcie Mohawk Valley Fab w stanie Nowy Jork.

Źródło: Semiconductor Today

Powiązane treści
Renesas i Wolfspeed zawarli wartą 2 mld dolarów umowę na dostawę płytek z węglika krzemu
Wolfspeed buduje największy na świecie zakład produkcji materiałów z węglika krzemu
STMicroelectronics i GF odkładają plany budowy fabryki w Crolles
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów