STMicroelectronics i GF odkładają plany budowy fabryki w Crolles

Działania urzędników Unii Europejskiej zmierzające do zwiększenia lokalnych mocy produkcyjnych w zakresie półprzewodników wydają się tracić impet. Mimo, że w 2027 roku planowane jest otwarcie w Dreźnie spółki European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) - firmowanej przez TSMC, Infineona, a także firmy NXP i Bosch - to jednak budowa fabryki Intela w Magdeburgu została wstrzymana, a teraz - wg Blomberga - okazuje się, że szacowane na 5,7 mld euro wspólne przedsięwzięcie STMicroelectronics i GlobalFoundries (GF) we francuskiej miejscowości Crolles też podobno zostało odłożone na półkę. I to mimo tego, że ta zaprezentowana podczas szczytu "Choose France" w lipcu 2022 r. inicjatywa została uznana za kluczowy filar europejskiej strategii półprzewodników.

Posłuchaj
00:00

W maju 2023 r. GF podało, że Komisja Europejska przyznała dotację na mocy European Chips Act po to, aby wesprzeć wkład tej inwestycji w rozwój motoryzacji, przemysłu, sieci 5G/6G oraz obronności i lotnictwa.

Pomimo tego, od 18 miesięcy nie odnotowano żadnego postępu w pracach, a dodatkowo na początku 2024 r. STMicroelectronics i GF skupiły swoją uwagę na rozwoju w Chinach poprzez rozszerzenia działalności regionalnej i partnerstwa, czego przykładem mogą być porozumienia STMicroelectronics z Sanan Optoelectronics i Hua Hong Semiconductor. Inni europejscy producenci układów scalonych, m.in. Infineon Technologies i NXP Semiconductors, w podobny sposób zintensyfikowali inwestycje w inicjatywy "Made in China" w 2024 r.

Te strategiczne zwroty odzwierciedlają wyzwania z jakimi mierzą się europejskie firmy w obliczu rywalizacji technologicznej USA-Chiny. Pomimo napięć geopolitycznych chińskie zamówienia pozostają kluczowe dla producentów półprzewodników.

Eksperci branżowi od dawna ostrzegają, że popyt na elektronikę w Europie jest niewystarczający, aby uzasadnić rozbudowę mocy produkcyjnych na dużą skalę przewidzianą w European Chips Act. Ponadto Niemcy i Francja, największe gospodarki UE, zmagają się z wyzwaniami politycznymi i gospodarczymi, które zagrażają ich ambicjom w zakresie półprzewodników. Wojna rosyjsko-ukraińska zakłóciła dostawy energii do Europy, powodując wzrost kosztów do rekordowych poziomów. Nawet jeśli zawieszenie broni wynegocjowane przez administrację Donalda Trumpa się zmaterializuje, ekonomiczny koszt konfliktu pozostaje znaczący.

Zależność Niemiec od rosyjskiego gazu ziemnego utrudniła wzrost gospodarczy z powodu zakłóceń w dostawach. Tymczasem Francja stoi w obliczu kryzysu fiskalnego charakteryzującego się rosnącymi deficytami budżetowymi, co powoduje podwyżki podatków i cięcia wydatków w celu ustabilizowania finansów publicznych.

Wzrost skrajnie prawicowego konserwatyzmu w obu krajach jeszcze bardziej komplikuje duże projekty przemysłowe. Wizja Niemiec, by stać się globalnym mocarstwem półprzewodników, słabnie, podczas gdy Francja mierzy się z ponurą rzeczywistością swoich zbyt ambitnych planów dotyczących chipów. Prezydentura Donalda Trumpa może jeszcze bardziej pogłębić te przeszkody, przynosząc dodatkowe niepewności geopolityczne i gospodarcze, które w jeszcze większym stopniu utrudnią Europie starania o odzyskanie przewagi konkurencyjnej na światowym rynku.

Powiązane treści
STMicroelectronics prezentuje mikrokontrolery STM32U3 - nowy poziom innowacji w ultraniskim poborze mocy
Polska została objęta zakazem importu z USA zaawansowanych chipów
Niemcy planują 2-miliardowe wsparcie dla produkcji chipów
GlobalFoundries ma potwierdzenie potężnego wsparcia w ramach CHIPS Act
ZF wycofuje się z projektu firmy Wolfspeed dotyczącego produkcji chipów z węglika krzemu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów