Wolfspeed zbuduje w Niemczech największy na świecie zakład produkcji urządzeń z węglika krzemu

Światowy lider w zakresie technologii węglika krzemu ogłosił plany budowy wysoce zautomatyzowanego, najnowocześniejszego zakładu produkującego płytki półprzewodnikowe o średnicy 200 mm w Saarze, w Niemczech. Pierwsza fabryka firmy w Europie będzie najbardziej zaawansowana, tworząc przełom w zakresie rozwoju i produkcji węglika krzemu w Unii Europejskiej, by zaspokoić rosnący popyt na zastosowania motoryzacyjne, przemysłowe i energetyczne.

Posłuchaj
00:00

Obiekt firmy Wolfspeed jest planowany jako element współpracy w ramach IPCEI for Microelectronics and Communication Technologies, a jego powstanie jest uzależnione od zatwierdzenia przez Komisję Europejską pomocy państwowej. Finansowanie IPCEI ma na celu wspieranie rozwoju technologii i jej wstępnego wdrożenia. Inwestycja została ogłoszona na 35-akrowym (14-hektarowym) terenie planowanej fabryki, dawnej elektrowni węglowej w Saarze (Saarland). Rozpoczęcie budowy planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku.

Fabryka zostanie zaprojektowana z myślą o przyszłej generacji urządzeń z węglika krzemu. Będzie funkcjonować zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, wykorzystując m.in. wysoki procent wody z recyklingu i pozostawiając zmniejszony ślad emisyjny, co posłuży jako model dla fabryk przyszłości. Po osiągnięciu pełnej operacyjności zatrudnienie w obiekcie znajdzie ponad 600 osób. Aby wesprzeć realizację projektu, znacznych inwestycji w Wolfspeed dokonać ma ZF Friedrichshafen, z którym Wolfspeed nawiązał strategiczne partnerstwo.

Zapowiedź stworzenia europejskiej fabryki jest ważną częścią szerszych działań firmy w zakresie zwiększania mocy produkcyjnych o wartości 6,5 mld dolarów, które obejmują otwarcie w kwietniu 2022 roku fabryki 200-milimetrowych podłoży Mohawk Valley oraz budowę John Palmour Manufacturing Center for Silicon Carbide o powierzchni 445 akrów (180 hektarów) - zakładu produkcji kryształów z węglika krzemu w Karolinie Północnej, który zwiększy ponad 10-krotnie istniejące moce produkcyjne firmy Wolfspeed. Pierwsza faza budowy zakładu materiałowego ma zostać zakończona do końca roku budżetowego 2024.

Urządzenia zasilające z węglika krzemu szybko upowszechniają się w wielu zastosowaniach, w tym w obszarze energii odnawialnej i magazynowania energii, w pojazdach elektrycznych, infrastrukturze do ładowania, zasilaczach przemysłowych, czy w trakcji i napędach o zmiennej prędkości. Węglik krzemu umożliwia tworzenie mniejszych, lżejszych i bardziej ekonomicznych urządzeń, efektywniej przetwarzających energię, co otwiera drogę dla nowych zastosowań czystej energii.

Źródło: Wolfspeed

Powiązane treści
L&T Semiconductor Technologies wyda ponad 10 mld dolarów na fabryki półprzewodników
Niemcy kierują 20 mld euro na dotacje dla przemysłu chipowego
Renesas i Wolfspeed zawarli wartą 2 mld dolarów umowę na dostawę płytek z węglika krzemu
Nowe rekordy w zakresie dostaw i przychodów z płytek krzemowych
Wolfspeed buduje największy na świecie zakład produkcji materiałów z węglika krzemu
Zakupy sprzętu do produkcji półprzewodników osiągnęły rekordowy poziom 107,6 mld dolarów
Upadłość firmy Wolfspeed może przenieść zamówienia SiC do dostawców z Tajwanu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów