Wolfspeed zbuduje w Niemczech największy na świecie zakład produkcji urządzeń z węglika krzemu

| Gospodarka Aktualności

Światowy lider w zakresie technologii węglika krzemu ogłosił plany budowy wysoce zautomatyzowanego, najnowocześniejszego zakładu produkującego płytki półprzewodnikowe o średnicy 200 mm w Saarze, w Niemczech. Pierwsza fabryka firmy w Europie będzie najbardziej zaawansowana, tworząc przełom w zakresie rozwoju i produkcji węglika krzemu w Unii Europejskiej, by zaspokoić rosnący popyt na zastosowania motoryzacyjne, przemysłowe i energetyczne.

Wolfspeed zbuduje w Niemczech największy na świecie zakład produkcji urządzeń z węglika krzemu

Obiekt firmy Wolfspeed jest planowany jako element współpracy w ramach IPCEI for Microelectronics and Communication Technologies, a jego powstanie jest uzależnione od zatwierdzenia przez Komisję Europejską pomocy państwowej. Finansowanie IPCEI ma na celu wspieranie rozwoju technologii i jej wstępnego wdrożenia. Inwestycja została ogłoszona na 35-akrowym (14-hektarowym) terenie planowanej fabryki, dawnej elektrowni węglowej w Saarze (Saarland). Rozpoczęcie budowy planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku.

Fabryka zostanie zaprojektowana z myślą o przyszłej generacji urządzeń z węglika krzemu. Będzie funkcjonować zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, wykorzystując m.in. wysoki procent wody z recyklingu i pozostawiając zmniejszony ślad emisyjny, co posłuży jako model dla fabryk przyszłości. Po osiągnięciu pełnej operacyjności zatrudnienie w obiekcie znajdzie ponad 600 osób. Aby wesprzeć realizację projektu, znacznych inwestycji w Wolfspeed dokonać ma ZF Friedrichshafen, z którym Wolfspeed nawiązał strategiczne partnerstwo.

Zapowiedź stworzenia europejskiej fabryki jest ważną częścią szerszych działań firmy w zakresie zwiększania mocy produkcyjnych o wartości 6,5 mld dolarów, które obejmują otwarcie w kwietniu 2022 roku fabryki 200-milimetrowych podłoży Mohawk Valley oraz budowę John Palmour Manufacturing Center for Silicon Carbide o powierzchni 445 akrów (180 hektarów) - zakładu produkcji kryształów z węglika krzemu w Karolinie Północnej, który zwiększy ponad 10-krotnie istniejące moce produkcyjne firmy Wolfspeed. Pierwsza faza budowy zakładu materiałowego ma zostać zakończona do końca roku budżetowego 2024.

Urządzenia zasilające z węglika krzemu szybko upowszechniają się w wielu zastosowaniach, w tym w obszarze energii odnawialnej i magazynowania energii, w pojazdach elektrycznych, infrastrukturze do ładowania, zasilaczach przemysłowych, czy w trakcji i napędach o zmiennej prędkości. Węglik krzemu umożliwia tworzenie mniejszych, lżejszych i bardziej ekonomicznych urządzeń, efektywniej przetwarzających energię, co otwiera drogę dla nowych zastosowań czystej energii.

źródło: Wolfspeed