STMicroelectronics stawia na węglik krzemu

Zaprezentowane niedawno wyniki kwartalne STMicroelectronics - pierwsze odkąd funkcję prezesa i dyrektora generalnego pełni Jean-Marc Chery - pokazują, że firma mocno stawia na produkty z węglika krzemu (SiC), zwłaszcza te przeznaczone na rynek komponentów dla motoryzacji. Spodziewane przychody z ich sprzedaży za rok 2018 mają wynieść 100 mln dolarów.

Posłuchaj
00:00

Przychody netto w drugim kwartale osiągnęły wysokość 2,27 mld dolarów, a marża brutto - 40,2%, czyli powyżej średniego punktu prognozy spółki. Uzyskano marżę operacyjną na poziomie 12,7%, zaś zysk netto wyniósł 261 milionów dolarów lub 0,29 dolara zysku na akcję.

W drugim kwartale inżynierowie STMicroelectronics skupili się na opartych na węgliku krzemu projektach tranzystorów MOSFET trzeciej generacji oraz diod na potrzeby samochodów elektrycznych produkowanych w Azji i Europie. Opracowali także sterownik bramki MOSFET dla pojazdu elektrycznego, chipset do zastosowania w europejskich aplikacjach układów hamowania, układy scalone do zarządzania silnikiem dla japońskich i koreańskich klientów oraz 32-bitowy mikrokontroler SP58 dla modułu kontroli nadwozia na zamówienie europejskiego wytwórcy produkującego na potrzeby amerykańskiego rynku motoryzacyjnego.

W sektorze elektroniki użytkowej najważniejszym wydarzeniem było zwycięstwo projektu firmowego mikrokontrolera z rodziny STM32F7 w wyścigu o zastosowanie go w wysokiej klasy telewizorze 4K jednego z wiodących japońskich producentów. Do tej pory STMicroelectronics miał problemy z dostaniem się na ten rynek.

Plany na jesień obejmują dalsze prace nad portfolio komponentów związanym z węglikiem krzemu, zwiększenie sprzedaży w związku z wprowadzeniem na rynek zaprezentowanych właśnie nowych smartfonów Apple'a - XS, XS Max oraz XR, a także kontynuację koncepcji rozwoju organicznego, obejmującej również nieduże fuzje i przejęcia - mówi się o sektorze spółek IP. Przykładem jest tu niedawny zakup duńskiego producenta software'u - firmy Draupner Graphics - ogłoszony w lipcu bieżącego roku.

Powiązane treści
ST dołącza do CCC
GaN i SiC - rosnący potencjał w układach mocy
Dacpol będzie sprzedawał półprzewodniki mocy GeneSiC Semiconductor
STMicroelectronics dołącza do rady dyrektorów Zigbee Alliance
Ostatnie dni rejestracji na seminarium "360 Degrees of Low-power - Customer Demo Day"
Firma ST zaprasza na Demo Day, czyli demonstrację najbardziej innowacyjnych rozwiązań
Podzespoły RF z GaN i SiC kluczowymi komponentami dla sieci 5G
Wolfspeed buduje największy na świecie zakład produkcji materiałów z węglika krzemu
STM8L001J3 - duża funkcjonalność za małe pieniądze
MOSFET-y SiC coraz lepsze, coraz bardziej dostępne
STMicroelectronics przejmuje kontrolę nad firmą Exagan
Tranzystory SiC wychodzą z rynkowej niszy do mainstreamu
STM32MP - gotowi na zmianę?
Mikrokontrolery STM32G0
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów