STMicroelectronics stawia na węglik krzemu

| Gospodarka Aktualności

Zaprezentowane niedawno wyniki kwartalne STMicroelectronics - pierwsze odkąd funkcję prezesa i dyrektora generalnego pełni Jean-Marc Chery - pokazują, że firma mocno stawia na produkty z węglika krzemu (SiC), zwłaszcza te przeznaczone na rynek komponentów dla motoryzacji. Spodziewane przychody z ich sprzedaży za rok 2018 mają wynieść 100 mln dolarów.

STMicroelectronics stawia na węglik krzemu

Przychody netto w drugim kwartale osiągnęły wysokość 2,27 mld dolarów, a marża brutto - 40,2%, czyli powyżej średniego punktu prognozy spółki. Uzyskano marżę operacyjną na poziomie 12,7%, zaś zysk netto wyniósł 261 milionów dolarów lub 0,29 dolara zysku na akcję.

W drugim kwartale inżynierowie STMicroelectronics skupili się na opartych na węgliku krzemu projektach tranzystorów MOSFET trzeciej generacji oraz diod na potrzeby samochodów elektrycznych produkowanych w Azji i Europie. Opracowali także sterownik bramki MOSFET dla pojazdu elektrycznego, chipset do zastosowania w europejskich aplikacjach układów hamowania, układy scalone do zarządzania silnikiem dla japońskich i koreańskich klientów oraz 32-bitowy mikrokontroler SP58 dla modułu kontroli nadwozia na zamówienie europejskiego wytwórcy produkującego na potrzeby amerykańskiego rynku motoryzacyjnego.

W sektorze elektroniki użytkowej najważniejszym wydarzeniem było zwycięstwo projektu firmowego mikrokontrolera z rodziny STM32F7 w wyścigu o zastosowanie go w wysokiej klasy telewizorze 4K jednego z wiodących japońskich producentów. Do tej pory STMicroelectronics miał problemy z dostaniem się na ten rynek.

Plany na jesień obejmują dalsze prace nad portfolio komponentów związanym z węglikiem krzemu, zwiększenie sprzedaży w związku z wprowadzeniem na rynek zaprezentowanych właśnie nowych smartfonów Apple'a - XS, XS Max oraz XR, a także kontynuację koncepcji rozwoju organicznego, obejmującej również nieduże fuzje i przejęcia - mówi się o sektorze spółek IP. Przykładem jest tu niedawny zakup duńskiego producenta software'u - firmy Draupner Graphics - ogłoszony w lipcu bieżącego roku.

Zobacz również