W 2023 roku w branży półprzewodnikowej zmaleje sprzedaż i wydatki kapitałowe

| Gospodarka Aktualności

Według raportu IC Insights, po gwałtownym wzroście o 25% - do 614,7 mld dolarów w 2021 r. - światowa sprzedaż półprzewodników ma w bieżącym roku wzrosnąć o 3% do nowego rekordowego poziomu sprzedaży w wysokości 636,0 mld dolarów. Jednak w roku 2023 ma ona spaść o 5%. Redukcji ulegną też wydatki kapitałowe przedsiębiorców.

W 2023 roku w branży półprzewodnikowej zmaleje sprzedaż i wydatki kapitałowe

IC Insights wskazuje, że niekorzystne warunki, które zahamowały sprzedaż półprzewodników w drugiej połowie 2022 r., utrzymają się przez pierwszą połowę przyszłego roku. Prognoza mówi, że w 2022 roku cztery główne kategorie produktów półprzewodnikowych odnotują solidny dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Segmenty mikrokomponentów i optoelektroniki będą charakteryzować się jednocyfrowym wzrostem. Tylko wysoce cykliczny rynek pamięci odnotuje spadek o 17%, obciążając ogólny wzrost rynku układów scalonych i półprzewodników.

Oczekuje się, że w 2023 r. globalna gospodarka zmagająca się z recesją, słaby popyt na nowe komputery i smartfony, podwyższone poziomy zapasów chipów oraz utrzymująca się słabość na rynku układów pamięci, zmniejszą całkowitą sprzedaż półprzewodników o 5%. Całkowita sprzedaż układów scalonych spadnie o 6%, a łączna sprzedaż urządzeń OSD (optoelektronika, czujniki i siłowniki oraz elementy dyskretne) ma nieco wzrosnąć.

Dalej IC Insights prognozuje, że po cyklicznym spadku w 2023 roku sprzedaż półprzewodników odbije się podczas trzech lat znacznie silniejszego wzrostu. Do końca okresu prognozy w 2026 r. sprzedaż wzrosnąć ma do 843,6 mld dolarów, co oznacza wskaźnik CAGR na poziomie 6,5%.

W osobnym raporcie IC Insights zrewidował swoją prognozę światowych wydatków kapitałowych na półprzewodniki w 2022 r., wskazując na 19-procentowy wzrost do 181,7 mld dolarów. Pierwotnie prognozowano osiągnięcie 190,4 mld przy wzroście o 24%. Zrewidowana prognoza nakładów inwestycyjnych nadal będzie oznaczała nowy, rekordowo wysoki poziom wydatków.

W 2020 r. wydatki kapitałowe przemysłu półprzewodnikowego wzrosły o 10% i o 35% w 2021. Jeśli w bieżącym roku wzrosną o 19%, będzie to pierwszy trzyletni okres dwucyfrowego wzrostu nakładów inwestycyjnych w przemyśle półprzewodnikowym od lat 1993-1995.

W związku z załamaniem rynku pamięci w drugiej połowie tego roku i prognozą, że słabość ta utrzyma się do pierwszej połowy 2023 r., przewiduje się, że wydatki kapitałowe na produkcję pamięci spadną w przyszłym roku o co najmniej 25%. Ponadto oczekuje się, że nowo nałożone sankcje USA na chińskich producentów półprzewodników, zwłaszcza te dotyczące nabywania od firm amerykańskich sprzętu produkcyjnego, doprowadzą do ograniczenia w 2023 r. nakładów kapitałowych chińskiego przemysłu półprzewodników o 30% lub więcej. Ogólnie rzecz biorąc, te dwa czynniki są siła napędową prognozowanego 19-procentowego spadku całkowitych światowych wydatków przemysłu półprzewodników w roku 2023, czyli największego spadku od czasu światowego krachu finansowego w latach 2008-2009.

Warto zauważyć, że IC Insights nie spodziewa się wzrostu wydatków kapitałowych na półprzewodniki wynikającego z dotacji o wartości 52 mld dolarów, które zostaną przyznane amerykańskim dostawcom półprzewodników w ramach ustawy CHIPS and Science Act uchwalonej na początku tego roku. IC Insights uważa raczej, że większość producentów, którzy otrzymają te pieniądze, wykorzysta je do pokrycia kwot, które wydaliby, gdyby dotacji nie otrzymali. Innymi słowy, nie oczekuje się, że pieniądze z CHIPS and Science Act będą finansowaniem dodatkowym w stosunku do wydatków zaplanowanych.

źródło: IC Insights

Zobacz również