Rośnie dostępność usług foundry dla 8-calowych płytek

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Zlokalizowani na Tajwanie dostawcy analogowych układów scalonych - Global Mixed Technology (GMT), Advanced Analog Technology (AAT), Leadtrend Technology, Anpec Electronics i Excelliance MOS - wykazują gotowość na przyjęcie kolejnych zamówień, ponieważ zakłady foundry 8-calowych płytek od czerwca rozpoczęły produkcję chipów zleconych pod koniec roku 2020.

Rośnie dostępność usług foundry dla 8-calowych płytek

Rosnąca dostępność usług foundry dla 8-calowych wafli krzemowych pozwoli zrealizować zamówienia na chipy energetyczne, układy scalone do szybkich ładowarek, MOSFETy i inne kontrolery zasilania. Dostawcy odnotują sekwencyjny wzrost swoich przychodów w trzecim kwartale, jednocześnie ciesząc się stabilnymi zyskami wraz z dwucyfrowymi podwyżkami cen, które są wynikiem podwyższonych kosztów usług foundry.

Firma GMT odnotowała w drugim kwartale tego roku przychody na poziomie 2,38 mld NT (85,03 mln dolarów), co oznacza 9% wzrost w ujęciu kwartalnym i 38,5% rok do roku. Wygenerowane przychody w okresie styczeń-czerwiec wyniosły 4,56 mld NT, co przekłada się na wzrost o 36,3% rok do roku. Podlegająca pod firmę spółka AAT odnotowała w drugim kwartale przychody na rekordowym poziomie, czyli 423 mln NT, co oznacza wzrost kwartalny o 12,1%. Sprzedaż w pierwszym półroczu osiągnęła wartość 800 mln NT, co przekłada się na 42% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Przedsiębiorstwo Leadtrend odnotowało w drugim kwartale również rekordowe przychody w wysokości 516 mln NT, które odpowiadają za wzrost sekwencyjny o 20,2%. Sprzedaż między styczniem a czerwcem wyniosła 945 mln NT, czyli wzrosła o 45,5% rok do roku. Pomimo niskich cen jednostkowych chipów analogowych większość dostawców prognozuje na ten rok 40% wzrost przychodów w związku z utrzymującym się wysokim popytem na układy tego typu.

źródło: Digitimes