Globalny rynek foundry notuje 10% wzrost kwartalny, liderem jest TSMC

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W IV kwartale 2023 r. światowy sektor foundry odnotował 10% wzrost przychodów w ujęciu kwartalnym, ale jednocześnie spadek o 3,5% rok do roku. Poprawę wyników można tu przypisać odtwarzaniu zapasów w sektorach smartfonów i komputerów, pomimo utrzymującej się niepewności makroekonomicznej.

Globalny rynek foundry notuje 10% wzrost kwartalny, liderem jest TSMC

Liderem branży foundry w czwartym kwartale 2023 r. było TSMC z 61% udziałem w rynku, wykazując poprawę w porównaniu do 59% w kwartale trzecim. Wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych firmy w technologii 5 nm osiągnął pełną wartość dzięki dużemu popytowi na procesory graficzne AI firmy NVIDIA, natomiast Apple iPhone 15 napędzał wzrost wykorzystania zdolności w procesie 3 nm. W efekcie przychody z procesów bardziej zaawansowanych niż 7 nm stanowiły prawie 70% całkowitych przychodów TSMC w tym kwartale, co podkreśla konkurencyjność tych technologii. W raporcie Counterpoint przewiduje się, że w 2024 r. popyt na sztuczną inteligencję pozostanie wysoki, a TSMC będzie głównym beneficjentem zarówno megatrendu AI, jak i ożywienia popytu na półprzewodniki logiczne.

Drugą pozycję w sektorze foundry w czwartym kwartale 2023 r. utrzymał Samsung - z 14% udziałem w rynku. Na przychody firmy z technologii 5 i 4 nm pozytywnie wpłynęło ciągłe uzupełnianie zapasów smartfonów i wzrost liczby przedpremierowych zamówień na serię S24.

Mające ugruntowaną pozycję w branży foundry firmy GlobalFoundries i UMC miały w czwartym kwartale 2023 r. po 6% udziału w rynku i osiągnęły wyniki lepsze niż oczekiwano. Przedstawiły jednak słabe wyniki za pierwszy kwartał roku 2024, co odzwierciedliło słaby popyt i korekty zapasów klientów, szczególnie w zastosowaniach motoryzacyjnych i przemysłowych.

Firma SMIC, posiadająca 5% udziału w rynku w czwartym kwartale 2023 r., odnotowała wysoki wskaźnik wykorzystania mocy fabrycznych w procesach 7, 10 i 14 nm, wytwarzając chipy Huawei Kirin i obsługując zapotrzebowanie Chin na procesory i jednostki GPU. SMIC spodziewa się w najbliższej przyszłości wzrostu zamówień na komponenty do smartfonów, pozostaje jednak ostrożny co do perspektyw całorocznych ze względu na niepewność dotyczącą zrównoważonego rozwoju popytu.

Oczekuje się, że sektor foundry, po gwałtownym pogorszeniu koniunktury w 2023 r., wraz z normalizacją zapasów w 2024 r. powróci do wzrostu. Głównymi czynnikami wzrostu branży mają być duży popyt na sztuczną inteligencję i łagodne ożywienie popytu ze strony odbiorców końcowych.

źródło: electronicsB2B.com