Globalny rynek foundry notuje 10% wzrost kwartalny, liderem jest TSMC

W IV kwartale 2023 r. światowy sektor foundry odnotował 10% wzrost przychodów w ujęciu kwartalnym, ale jednocześnie spadek o 3,5% rok do roku. Poprawę wyników można tu przypisać odtwarzaniu zapasów w sektorach smartfonów i komputerów, pomimo utrzymującej się niepewności makroekonomicznej.

Posłuchaj
00:00

Liderem branży foundry w czwartym kwartale 2023 r. było TSMC z 61% udziałem w rynku, wykazując poprawę w porównaniu do 59% w kwartale trzecim. Wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych firmy w technologii 5 nm osiągnął pełną wartość dzięki dużemu popytowi na procesory graficzne AI firmy NVIDIA, natomiast Apple iPhone 15 napędzał wzrost wykorzystania zdolności w procesie 3 nm. W efekcie przychody z procesów bardziej zaawansowanych niż 7 nm stanowiły prawie 70% całkowitych przychodów TSMC w tym kwartale, co podkreśla konkurencyjność tych technologii. W raporcie Counterpoint przewiduje się, że w 2024 r. popyt na sztuczną inteligencję pozostanie wysoki, a TSMC będzie głównym beneficjentem zarówno megatrendu AI, jak i ożywienia popytu na półprzewodniki logiczne.

Drugą pozycję w sektorze foundry w czwartym kwartale 2023 r. utrzymał Samsung - z 14% udziałem w rynku. Na przychody firmy z technologii 5 i 4 nm pozytywnie wpłynęło ciągłe uzupełnianie zapasów smartfonów i wzrost liczby przedpremierowych zamówień na serię S24.

Mające ugruntowaną pozycję w branży foundry firmy GlobalFoundries i UMC miały w czwartym kwartale 2023 r. po 6% udziału w rynku i osiągnęły wyniki lepsze niż oczekiwano. Przedstawiły jednak słabe wyniki za pierwszy kwartał roku 2024, co odzwierciedliło słaby popyt i korekty zapasów klientów, szczególnie w zastosowaniach motoryzacyjnych i przemysłowych.

Firma SMIC, posiadająca 5% udziału w rynku w czwartym kwartale 2023 r., odnotowała wysoki wskaźnik wykorzystania mocy fabrycznych w procesach 7, 10 i 14 nm, wytwarzając chipy Huawei Kirin i obsługując zapotrzebowanie Chin na procesory i jednostki GPU. SMIC spodziewa się w najbliższej przyszłości wzrostu zamówień na komponenty do smartfonów, pozostaje jednak ostrożny co do perspektyw całorocznych ze względu na niepewność dotyczącą zrównoważonego rozwoju popytu.

Oczekuje się, że sektor foundry, po gwałtownym pogorszeniu koniunktury w 2023 r., wraz z normalizacją zapasów w 2024 r. powróci do wzrostu. Głównymi czynnikami wzrostu branży mają być duży popyt na sztuczną inteligencję i łagodne ożywienie popytu ze strony odbiorców końcowych.

Źródło: electronicsB2B.com

Powiązane treści
Zdolności produkcyjne w zakresie foundry wzrosną o 14%
ESMC rozpoczyna budowę fabryki w Dreźnie
Trójka topowych tajwańskich producentów foundry może w 2021 roku osiągnąć wzrost przychodów o 25%
Zamówienia od kluczowych klientów zapewniły firmie TSMC rekordowe przychody
SMIC wybuduje za 8,87 mld dolarów zakład foundry
TSMC miało rekord przychodów - czy utrzyma wyniki?
Huawei chce przejąć inżynierów TSMC - podobno oferuje potrójne pensje
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Optoelektronika
Fotonika dla AI: iPronics i Ansys łączą siły, by zwiększyć niezawodność infrastruktury centrów danych
Komponenty
Pierwiastki ziem rzadkich - o co tyle zamieszania?
Aktualności
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów