Huawei chce przejąć inżynierów TSMC - podobno oferuje potrójne pensje

| Gospodarka Aktualności

W obliczu ograniczeń eksportowych wprowadzonych przez USA chiński gigant technologiczny Huawei oferuje rzekomo potrójne pensje, by do dołączenia do swoich szeregów zachęcić tajwańskich inżynierów zajmujących się półprzewodnikami - szczególnie tych z TSMC. Wccftech i Tom's Hardware, powołując się na doniesienia Le Monde, wskazują, że inżynierowie TSMC otrzymali e-maile rekrutacyjne od firm powiązanych z Huaweiem.

Huawei chce przejąć inżynierów TSMC - podobno oferuje potrójne pensje

Nałożone na chińskie firmy - takie jak Huawei i SMIC - amerykańskie ograniczenia ograniczają dostęp do technologii i sprzętu półprzewodnikowego. Zmusza to przedsiębiorstwa z Chin do polegania na zewnętrznych talentach i zasobach stron trzecich. Władze Tajwanu prowadzą dochodzenie w sprawie firm, które najprawdopodobniej zajmują się analizą danych, ale podejrzewa się, że rekrutują tajwańskich specjalistów w dziedzinie półprzewodników w celu wsparcia w Chinach rozwoju zaawansowanych półprzewodników.

Choć oferta potrójnego wynagrodzenia jest atrakcyjna, inżynierowie obawiają się przede wszystkim długoterminowych konsekwencji dla swojej kariery, ponieważ dołączenie do Huaweia może ograniczyć ich przyszłe perspektywy zawodowe w innych tajwańskich i zachodnich firmach. Przy tym działania rekrutacyjne wydają się wykraczać poza zatrudnianie inżynierów ze względu na ich wiedzę specjalistyczną - firma może chcieć pozyskać tajemnice techniczne poprzednich pracodawców rekrutowanych osób, potencjalnie angażując je w szpiegostwo komercyjne o charakterze przestępczym. Ponadto niepewność związana z pracą w Chinach, w tym o środowisko i godziny pracy, a także możliwy nadzór ze strony władz, sprawiają, że wielu inżynierów TSMC niechętnie przyjmuje oferty.

W odpowiedzi na pogłoski o działaniach Huaweia, aby zatrzymać inżynierów TSMC wprowadziło podwyżki wynagrodzeń i dodatkowe świadczenia. Firma wdrożyła również surowe zasady poufności, w tym systemy segregacji projektów, by uniemożliwić pracownikom dostęp do zbyt poufnych informacji, chroniąc w ten sposób przed wyciekiem swoje opatentowane technologie.

źródło: DigiTimes