Semikron i Danfoss Silicon Power tworzą dostawcę elektroniki mocy

| Gospodarka Aktualności

Firmy Semikron i Danfoss Silicon Power ogłosiły, że połączą się i utworzą Semikron-Danfoss - dostawcę elektroniki skupiającego się na modułach mocy. Nowo utworzona firma będzie własnością obecnych rodzin właścicieli SEMIKRON i Grupy Danfoss, przy czym Danfoss będzie udziałowcem większościowym. Zamknięcie transakcji planowane jest na trzeci kwartał 2022 roku.

Semikron i Danfoss Silicon Power tworzą dostawcę elektroniki mocy

Semikron i Danfoss Silicon Power, mając 3500 pracowników, chcą rozszerzyć swoją podstawową działalność dotyczącą przemysłowych modułów mocy i zintegrowanej energoelektroniki. Jednocześnie chcą wykorzystać partnerstwo do osiągnięcia wiodącej pozycji w obszarze modułów mocy dla motoryzacji. Utworzona firma będzie również stymulować trendy i zmiany technologiczne w kierunku rozwiązań z węglika krzemu w zastosowaniach przemysłowych i motoryzacyjnych.

Nowa spółka Semikron-Danfoss będzie miała wspólny zarząd. Zachowa dwie główne niemieckie lokalizacje we Flensburgu i Norymberdze. Obecne zakłady i biura sprzedaży będą kontynuować swoją działalność bez zmian.

Wraz z rozwojem e-mobilności oczekuje się, że w nadchodzących latach zapotrzebowanie na pojazdy elektryczne będzie wzrastać o 30% rocznie. Świadczy to o ogromnym potencjale wzrostu w zakresie modułów mocy, ponieważ są one kluczowym elementem zasilania silników elektrycznych i ładowarek samochodowych.

Silniki przemysłowe zużywają 50% energii elektrycznej wytwarzanej na świecie, a tylko 20% tych silników jest wyposażonych w sterowanie o zmiennej prędkości, co pozostawia duży niewykorzystany potencjał w zakresie poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2. Moduł mocy jest kluczowym elementem regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Trwająca globalna transformacja, mająca na celu zastąpienie paliw kopalnych poprzez poprawę efektywności energetycznej i ambitne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, również zwiększa zapotrzebowanie na moduły mocy. Są one kluczowe dla wszystkich instalacji słonecznych i turbin wiatrowych, umożliwiając konwersję energii w celu jej dystrybuowania w sieci, a także jej magazynowania.

- Nowa firma Semikron-Danfoss opiera się na silnym, długoterminowym partnerstwie i od ponad 90 lat jest liderem technologicznym w zakresie modułów mocy, innowacji i wiedzy w zakresie zastosowań. W ramach zielonej transformacji, napędzanej przez elektryfikację, pracujemy razem, by dla naszych klientów stać się preferowanym partnerem w dziedzinie dekarbonizacji. Mamy pasję, wiedzę i technologię, aby w ciągu pięciu lat podwoić naszą działalność - powiedział Kim Fausing, CEO Danfossa.

- Fuzja to także wspaniała wiadomość dla naszych klientów, partnerów i pracowników. W związku z silnym wzrostem na naszych głównych rynkach – motoryzacyjnym, przemysłowym i energii odnawialnej – czas jest idealny. W obliczu zbliżającego się przejścia z krzemu na węglik krzemu, jesteśmy gotowi stać się najsilniejszym partnerem naszych klientów - dodaje Claus A. Petersen, dyrektor zarządzający Danfoss Silicon Power.

Na zdjęciu od lewej do prawej: Claus A. Petersen - General Manager, Danfoss Silicon Power GmbH, Dominik Heilbronner - udziałowiec, SEMIKRON International GmbH,  Karl-Heinz Gaubatz - CEO/CTO, SEMIKRON International GmbH, Jorgen Mads Clausen - udziałowiec, były Chairman of Danfoss A/S, Bettina Martin - udziałowiec, SEMIKRON International GmbH, Dr Felix Hechtel - Head of Supervisory Board, SEMIKRON International GmbH, Kim Fausing - President and CEO, Danfoss A/S.

źródło: Semikron, elektroniknet.de