SpaceX otrzymuje zgodę na rozmieszczenie do 7500 satelitów

| Gospodarka Komunikacja

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) poinformowała, że zatwierdziła wniosek firmy SpaceX dotyczący rozmieszczenia satelitów w liczbie do 7500, ale wstrzymała niektóre inne decyzje. SpaceX wystąpił o zgodę na obsługę sieci 29988 satelitów, znanej jako konstelacja drugiej generacji lub konstelacja Gen2 Starlink, która pozwoli udostępnić Internet na obszarach o dotychczas niewielkim lub zerowym dostępie do Internetu.

SpaceX otrzymuje zgodę na rozmieszczenie do 7500 satelitów

- Nasze działanie pozwoli firmie SpaceX rozpocząć wdrażanie sieci Gen2 Starlink, która zapewni satelitarne łącze szerokopasmowe nowej generacji w całym kraju. Umożliwi też prowadzenie globalnej satelitarnej usługi szerokopasmowej, pomagając zlikwidować przepaść cyfrową na skalę światową — powiedziała FCC w swoim postanowieniu zatwierdzającym.

FCC utrzymuje, że ​​​​jej decyzja chroni innych operatorów satelitarnych i naziemnych przed szkodliwymi zakłóceniami i utrzyma bezpieczne środowisko kosmiczne oraz ochroni widmo i zasoby orbitalne do wykorzystania w przyszłości.

Starlink to szybko rozwijająca się sieć ponad 3500 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Ma jak dotąd dziesiątki tysięcy użytkowników w Stanach Zjednoczonych, a konsumenci płacą co najmniej 599 USD za terminal użytkownika i 110 USD miesięcznie za usługę. FCC w 2018 roku zatwierdziła plany SpaceX dotyczące rozmieszczenia do 4425 satelitów pierwszej generacji.

W sierpniu amerykański sąd apelacyjny podtrzymał decyzję FCC z 2021 r. o zatwierdzeniu planu SpaceX rozmieszczenia niektórych satelitów Starlink na orbicie okołoziemskiej niższej niż planowano, w ramach dążenia do oferowania szerokopasmowego Internetu w przestrzeni kosmicznej.

We wrześniu SpaceX zakwestionował decyzję FCC o odmowie dotacji w wysokości 885,5 mln dolarów na wiejskie sieci szerokopasmowe. Przewodnicząca FCC, Jessica Rosenworcel, powiedziała w sierpniu, że technologia Starlink jest naprawdę obiecująca, ale nie spełnia wymagań programu. Powołała się na dane, które wykazały stały spadek prędkości w ciągu ostatniego roku. Uznała też cenę usługi za zbyt wysoką dla konsumentów.

źródło: Reuters