Korea Południowa wyda 360 mln dolarów na własne satelity LEO

| Gospodarka Komunikacja

Mając na uwadze zagraniczne usługi komunikacji satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej, takie jak StarLink i OneWeb, które wkrótce będą dostępne w Korei Południowej, tamtejszy rząd przedstawił plan rozwoju krajowych technologii i przemysłu komunikacji satelitarnej w celu przeciwdziałania zagrożeniom ze strony zagranicznych gigantów. Wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej w 2022 roku zwrócił uwagę na technologię komunikacji satelitarnej LEO, która działa na wysokości od 300 do 1500 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Korea Południowa wyda 360 mln dolarów na własne satelity LEO

Według doniesień mediów, południowokoreańskie Ministerstwo Nauki i ICT (MSIT; ICT - Information and Communication Technology) ujawniło plan przeprowadzenia we wrześniu 2023 roku studium wykonalności w zakresie rozwoju komunikacji satelitarnej z budżetem w wysokości 480 mld wonów (około 360 mln dolarów). Działania te mają na celu zapewnienie dostępności krajowych sieci satelitarnych i odpowiednich częstotliwości.

Branża przewiduje, że światowy rynek komunikacji satelitarnej będzie rósł w średniorocznym tempie 24%, osiągając do 2030 roku poziom 216,2 mld dolarów, z czego 67% będzie stanowić komunikacja satelitarna LEO. Jednak ze względu na węższy obszar zasięgu satelitów LEO, aby pokryć cały glob konieczne jest wystrzelenie od setek do tysięcy aparatów, co prowadzi do wyższych kosztów inwestycji. W rezultacie obecny rynek jest zdominowany przez głównych graczy, takich jak StarLink, OneWeb i Amazon. Choć Korea Południowa jest konkurencyjna w dziedzinie łączności naziemnej i mobilnej, pozostaje w tyle pod względem technologii komunikacji satelitarnej.

Rządy na całym świecie budują niezależne sieci satelitarne lub modyfikują przepisy dotyczące komunikacji satelitarnej, aby sprostać potrzebom zarządzania kryzysowego i chronić suwerenność komunikacji. Aby wzmocnić konkurencyjność swojej łączności satelitarnej LEO, rząd Korei Południowej planuje początkowo zainwestować 480 mld wonów, zapewniając wsparcie dla niektórych aspektów badań technicznych i rozwoju, takich jak satelitarne stacje naziemne. Ponadto zamierza stworzyć zaplecze do eksperymentów w zakresie rzeczywistej komunikacji satelitarnej.

Uważa się jednak, że w krótkim okresie głównym wyzwaniem dla lokalnych firm będzie objęcie pozycji lidera w zakresie wystrzeliwania satelitów LEO dla zbudowania własnej sieci. W związku z tym w Korei Południowej planowane jest powołanie w 2024 r. wspieranego przez rząd organu wojskowo-cywilnego, tymczasowo zwanego "K-LEO Alliance", w celu przeprowadzenia średnio- i długoterminowych studiów wykonalności. Aby zapobiec monopolizacji częstotliwości satelitarnych przez określonych operatorów i zapewnić wejście na rynek nowych podmiotów równolegle z uznanymi graczami, prowadzone będą prace w celu sformalizowania procedur dotyczących zastosowań częstotliwości satelitarnych i warunków operacyjnych.

źródło: DigiTimes