Korea Południowa wyda 360 mln dolarów na własne satelity LEO

Mając na uwadze zagraniczne usługi komunikacji satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej, takie jak StarLink i OneWeb, które wkrótce będą dostępne w Korei Południowej, tamtejszy rząd przedstawił plan rozwoju krajowych technologii i przemysłu komunikacji satelitarnej w celu przeciwdziałania zagrożeniom ze strony zagranicznych gigantów. Wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej w 2022 roku zwrócił uwagę na technologię komunikacji satelitarnej LEO, która działa na wysokości od 300 do 1500 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Posłuchaj
00:00

Według doniesień mediów, południowokoreańskie Ministerstwo Nauki i ICT (MSIT; ICT - Information and Communication Technology) ujawniło plan przeprowadzenia we wrześniu 2023 roku studium wykonalności w zakresie rozwoju komunikacji satelitarnej z budżetem w wysokości 480 mld wonów (około 360 mln dolarów). Działania te mają na celu zapewnienie dostępności krajowych sieci satelitarnych i odpowiednich częstotliwości.

Branża przewiduje, że światowy rynek komunikacji satelitarnej będzie rósł w średniorocznym tempie 24%, osiągając do 2030 roku poziom 216,2 mld dolarów, z czego 67% będzie stanowić komunikacja satelitarna LEO. Jednak ze względu na węższy obszar zasięgu satelitów LEO, aby pokryć cały glob konieczne jest wystrzelenie od setek do tysięcy aparatów, co prowadzi do wyższych kosztów inwestycji. W rezultacie obecny rynek jest zdominowany przez głównych graczy, takich jak StarLink, OneWeb i Amazon. Choć Korea Południowa jest konkurencyjna w dziedzinie łączności naziemnej i mobilnej, pozostaje w tyle pod względem technologii komunikacji satelitarnej.

Rządy na całym świecie budują niezależne sieci satelitarne lub modyfikują przepisy dotyczące komunikacji satelitarnej, aby sprostać potrzebom zarządzania kryzysowego i chronić suwerenność komunikacji. Aby wzmocnić konkurencyjność swojej łączności satelitarnej LEO, rząd Korei Południowej planuje początkowo zainwestować 480 mld wonów, zapewniając wsparcie dla niektórych aspektów badań technicznych i rozwoju, takich jak satelitarne stacje naziemne. Ponadto zamierza stworzyć zaplecze do eksperymentów w zakresie rzeczywistej komunikacji satelitarnej.

Uważa się jednak, że w krótkim okresie głównym wyzwaniem dla lokalnych firm będzie objęcie pozycji lidera w zakresie wystrzeliwania satelitów LEO dla zbudowania własnej sieci. W związku z tym w Korei Południowej planowane jest powołanie w 2024 r. wspieranego przez rząd organu wojskowo-cywilnego, tymczasowo zwanego "K-LEO Alliance", w celu przeprowadzenia średnio- i długoterminowych studiów wykonalności. Aby zapobiec monopolizacji częstotliwości satelitarnych przez określonych operatorów i zapewnić wejście na rynek nowych podmiotów równolegle z uznanymi graczami, prowadzone będą prace w celu sformalizowania procedur dotyczących zastosowań częstotliwości satelitarnych i warunków operacyjnych.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Internet na środku Pacyfiku? Już za moment!
SpaceX może zdominować rynek satelitów umieszczanych na niskiej orbicie okołoziemskiej
Wynoszenie satelitów na orbitę jest ryzykowne
SpaceX otrzymuje zgodę na rozmieszczenie do 7500 satelitów
Łączność satelitarna już w przyszłym roku
Do systemu GNSS Galileo dołączył następny satelita
Chińska firma Geely wystrzeliwuje satelity
Foxconn wchodzi na rynek satelitów komunikacyjnych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Infineon otwiera w Dreźnie fabrykę półprzewodników za 5 mld euro
Produkcja elektroniki
Jednolity rynek pamięci to już przeszłość
Pomiary
Rynek metrologii i inspekcji półprzewodników przyspiesza: AI i zaawansowane pakowanie napędzają wzrost do ponad 18 mld USD
Komponenty
Foxconn zbuduje w Polsce fabrykę półprzewodników
Zasilanie
Przyszłość infrastruktury AI i elektromobilności - rynek power SiC osiągnie 11 mld dolarów do 2031 roku
Elektromechanika
Vertiv sfinalizował przejęcie ThermoKey, wzmacniając ofertę chłodzenia dla centrów danych AI
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Gospodarka
Łączność satelitarna D2D wchodzi w fazę komercyjną
Prezentacje firmowe
Zaawansowana komunikacja 5G z rozwiązaniami RFMW
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa radioamatorów HAM RADIO 2026

Mikrokontrolery PIC32CM PL10 - wydajność 32-bitowego rdzenia Arm Cortex-M0+ i odporność na zakłócenia w projektach 5 V

Firma Microchip Technology prezentuje nową rodzinę mikrokontrolerów (MCU) PIC32CM PL10, która wprowadza wydajność 32-bitowych rdzeni Arm® Cortex®-M0+ do systemów zasilanych napięciem 5 V. Dzięki zgodności wyprowadzeń z 8-bitowymi rodzinami układów AVR® Dx, nowa seria stanowi doskonałą propozycję dla inżynierów poszukujących łatwej ścieżki migracji z architektury 8-bitowej na 32-bitową, pozbawionej konieczności poważnego przebudowywania układów zasilania na płycie czy uczenia się od nowa obsługi układów peryferyjnych.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów