SpaceX ogranicza wykorzystanie przez Ukrainę Internetu Starlink dla dronów

| Gospodarka Aktualności

Firma SpaceX podjęła kroki mające na celu uniemożliwienie ukraińskim wojskom wykorzystywania satelitarnej usługi internetowej Starlink do kontrolowania dronów biorących udział w wojnie z Rosją. Usługa, która zapewnia armii Ukrainy łączność szerokopasmową podczas obrony przed rosyjską armią, nigdy nie miała być wykorzystywana do celów ofensywnych.

SpaceX ogranicza wykorzystanie przez Ukrainę Internetu Starlink dla dronów

Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjna SpaceX, podczas konferencji w Waszyngtonie powiedziała, że korzystanie ze Starlinka z dronami wykracza poza zakres umowy, którą SpaceX ma z ukraińskim rządem, dodając, że umowa była przeznaczona do celów humanitarnych, takich jak zapewnienie szerokopasmowego Internetu szpitalom, bankom i rodzinom dotkniętym rosyjską inwazją.

Prezes Gwynne Shotwell, odnosząc się do tego, że ukraińskie wojsko wykorzystywało usługę Starlink w sposób nieuzgodniony i nie będący częścią żadnej umowy, nie ujawniła jakich środków użyje firma, by ograniczyć zdolność do użycia usługi z dronami. Ukraina skutecznie wykorzystuje bezzałogowe samoloty do wykrywania pozycji wroga, kierowania ogniem dalekiego zasięgu i zrzucania bomb. - Wiemy, że wojsko używa satelitów do komunikacji i to jest w porządku, ale naszym zamiarem nigdy nie było wykorzystanie ich do celów ofensywnych - mówiła Gwynne Shotwell.

Firma SpaceX z własnej inicjatywy wysłała na Ukrainę transporty z terminalami Starlink, umożliwiając armii tego kraju komunikację poprzez połączenie ich z prawie 4 tys. satelitów, które SpaceX wystrzelił do tej pory na niską orbitę okołoziemską. Również rządy kilku państw, w tym Stanów Zjednoczonych i Francji, zapłaciły za inne dostawy terminali Starlink, oprócz tych finansowanych prywatnie przez SpaceX. Rosja próbowała zablokować sygnały Starlink w regionie, jednak SpaceX przeciwdziałał, modyfikując oprogramowanie usługi.

Internet Starlink doznał awarii na Ukrainie pod koniec zeszłego roku z powodów, których SpaceX nie wyjaśnił. Zapytana, czy te przerwy były związane z wysiłkami SpaceX mającymi na celu ograniczenie ofensywnego użycia usługi Starlink, Gwynne Shotwell powiedziała: "Nie chcę odpowiadać, ponieważ nie jestem pewna, czy znam odpowiedź".

źródło: Reuters