Wyniesiono dwa nowe satelity GNSS Galileo

| Gospodarka Aktualności

Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo ma na orbicie dwa kolejne satelity, po ich wyniesieniu przy pomocy rakiety nośnej SpaceX Falcon 9, która wystartowała w niedzielę 28 kwietnia 2024 r. o godzinie 01.34 BST (British Summer Time)/02.34 CEST (Central European Summer Time). Mając obecnie na orbicie 30 satelitów (w chwili publikacji niniejszej informacji sygnały nadają 23 aparaty), Galileo zwiększa niezawodność, solidność, a ostatecznie precyzję, z korzyścią dla miliardów użytkowników na całym świecie.

Wyniesiono dwa nowe satelity GNSS Galileo

Urządzenia o identyfikatorach E29 (GSAT0225) i E06 (GSAT0227) są obecnie w fazie "In-Orbit Test" pod kontrolą zespołów EUSPA w Centrum Kontroli Galileo w Oberpfaffenhofen w Niemczech oraz Galileo Service Operator - konsorcjum kierowanego przez SpaceOpal.

Falcon 9 wystartował z kompleksu startowego 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie, niosąc satelity Galileo GM25 i FM27. EUSPA (European Union Agency for the Space Programme) - agencja UE zajmująca się operacjami Galileo - potwierdziła, że satelity znalazły się na orbicie i zaczęły działać.

Wystrzelenie w ramach misji orbitalnej L12 odbyło się z zachowaniem stopnia tajności zwykle zarezerwowanego dla tajnych startów związanych z bezpieczeństwem narodowym. Można przypuszczać, co spowodowało zwiększone ograniczenia informacyjne. Publikowane były wiadomości o poprzednich wyniesieniach satelitów Galileo na rakietach Ariane i Sojuz z Gujany Francuskiej, podobnie jak o transporcie przez Falcona 9 satelity amerykańskiego odpowiednika Galileo, czyli Global Positioning System. Ani Komisja Europejska, ani Europejska Agencja Kosmiczna nie ogłosiły wcześniej informacji o wystrzeleniu.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, poinformował 28 kwietnia, że wystrzelenia w 2024 r. - w oczekiwaniu na rakietę Ariane 6 - mają kluczowe znaczenie dla niezawodności i ciągłości cywilnych i wojskowych zastosowań systemu Galileo. Oświadczenie to potwierdza powody, dla których satelity wynosi Falcon 9, a starty mają ograniczoną jawność. Wycofanie z użytku rakiety Ariane 5, utrata dostępu do rakiety Sojuz, po inwazji Rosji na Ukrainę ponad dwa lata temu, oraz opóźnienia we wprowadzeniu Ariane 6 pozostawiły Europę pozbawioną własnych środków do wynoszenia satelitów Galileo. Sytuacja ta została przez przez dyrektora generalnego ESA Josefa Aschbachera nazwana "kryzysem rakiety nośnej" ("launcher crisis"). W rezultacie Europejska Agencja Kosmiczna podpisała kontrakt z firmą SpaceX na wystrzelenie do czterech aparatów Galileo - dwa starty w 2024 r. Wartość kontraktu wyniosła 180 mln euro, czyli 193 mln dolarów. Według Thierrego Bretona drugi start za pośrednictwem SpaceX przewidywany jest na lipiec 2024 r.

Galileo to obecnie najprecyzyjniejszy globalny system nawigacji satelitarnej, obsługujący ponad cztery miliardy użytkowników smartfonów na całym świecie od chwili wprowadzenia usługi Open Service w 2017 r. Wszystkie smartfony sprzedawane na rynku UE mają obecnie gwarancję współpracy z systemem Galileo. Ponadto Galileo przyczynia się do zmian w transporcie kolejowym, w gospodarce morskiej, rolnictwie, usługach pomiaru czasu i działaniach ratowniczych.

Flagowy program Unii Europejskiej jest zarządzany i finansowany przez Komisję Europejską. Od samego początku projektowaniem, rozwojem i kwalifikacją systemów kosmicznych i naziemnych, a także obsługą zamówień na starty kieruje Europejska Agencja Kosmiczna. ESA prowadzi także działania badawczo-rozwojowe na rzecz przyszłości GNSS Galileo w ramach unijnego programu "Horyzont Europa". Agencja UE ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) pełni rolę dostawcy usług, nadzorując absorpcję na rynku i zamykając obieg z użytkownikami.

Do wystrzelenia na orbitę będzie wkrótce gotowych osiem pozostałych satelitów Galileo pierwszej generacji, po czym w 2026 r. do konstelacji zaczną dołączać satelity generacji drugiej (G2 ), co ma nastąpić przy użyciu rakiety nośnej Ariane 6. Satelity G2 zrewolucjonizują flotę dzięki zwiększonym możliwościom. Będą korzystać z napędu elektrycznego i będą wyposażone w mocniejsze anteny nawigacyjne oraz więcej jeszcze lepszych zegarów atomowych.

Informacje o stanie konstelacji satelitów Galileo: https://www.gsc-europa.eu/system-service-status/constellation-information.

Więcej informacji na temat systemu GNSS Galileo oraz innych europejskich programów kosmicznych: https://www.euspa.europa.eu/.

fot. ESA

źródło: satnews.com, SpaceNews, ESA