Powstaje system monitorowania sygnałów GNSS

| Gospodarka Komunikacja

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozpoczęły projekt pn. "System Monitorowania Sygnałów GNSS w Polsce w Czasie Rzeczywistym (RTGMS)", finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Projekt RTGMS ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności usług nawigacji satelitarnej na terenie Polski, poprzez stworzenie kompleksowego systemu monitorowania sygnałów GNSS, który będzie reagował na zakłócenia w czasie rzeczywistym oraz udostępniał użytkownikom bieżące informacje o stanie systemu nawigacyjnego.

Powstaje system monitorowania sygnałów GNSS

Do kluczowych funkcji systemu należeć będą wykrywanie zakłóceń lub niedostępności sygnałów GNSS na terenie Polski, generowanie alarmów dotyczących przypadków, w których systemy nawigacji satelitarnej mogą działać nieprawidłowo oraz wizualizacja danych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem serwisu internetowego, dostępnego dla wszystkich zainteresowanych użytkowników.

System będzie składał się z dwóch głównych komponentów. Pierwszy - stacjonarny, to sieć działających nieprzerwanie stacji monitorowania GNSS, rozmieszczonych na terenie całej Polski. Stacje te będą korzystać z istniejącej infrastruktury sieci ASG-EUPOS, która zostanie rozbudowana na poziomie sprzętowym. Drugą częścią będzie mobilna platforma pomiarowa zainstalowana na pojeździe, która będzie przeprowadzać bardziej szczegółowe i zaawansowane analizy, gdy będzie to konieczne.

Dostęp do niezawodnych danych nawigacji satelitarnej jest obecnie kluczowy dla różnych sektorów gospodarki, a także bezpieczeństwa i obronności państwa. Jednocześnie, systemy GNSS nie są w pełni niezawodne, a problem zakłóceń - zarówno przypadkowych, jak i celowych - wpływających na ich działanie staje się coraz bardziej znaczący, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. Dlatego tak istotne jest stałe monitorowanie sygnałów GNSS i wykrywanie zakłóceń.

Zobacz również