Rakieta Ariane 6 - z polskimi kamerami - gotowa do startu

| Gospodarka Aktualności

W wtorek 9 lipca około godziny 20.00 polskiego czasu z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej do inauguracyjnego lotu wystartuje największa europejska rakieta nośna Ariane 6. Rakieta wyniesie na orbitę łącznie 18 ładunków agencji kosmicznych, firm, instytutów badawczych oraz uniwersytetów, w tym satelitę YPSat (Young Professionals Satellite) z zamontowanymi kamerami firmy Scanway.

Rakieta Ariane 6 - z polskimi kamerami - gotowa do startu

Dwukamerowy zestaw optyczny pozwoli na monitorowanie procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu oraz na rejestrację separacji poszczególnych ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi, na wysokości ok. 600 km. Pozyskane dane posłużą do optymalizacji kolejnych lotów Ariane 6.

Europejska rakieta Ariane 6 to bezpośredni następca użytkowanej w latach 1996-2023 rakiety Ariane 5, która wykonała łącznie 117 lotów, z czego 112 zakończyło się sukcesem. Ariane 6 jeszcze przed swoim inauguracyjnym startem ma zakontraktowanych 30 lotów. Prace nad rakietą rozpoczęły się w 2014 roku, a koszt jej stworzenia wyniósł ok. 4 mld euro.

Celem rakiety Ariane 6 jest uzyskanie niezależności Europy w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku komercyjnych lotów kosmicznych i zaoferowanie alternatywy dla rakiety Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX. Rakieta Ariane 6 ma być wykorzystywana do wynoszenia m.in. satelitów komunikacyjnych oraz realizowania misji naukowych czy eksploracyjnych.

- Nowa rakieta pozwoli wynosić blisko 22 ton ładunków użytecznych na niską orbitę Ziemi, co jest wartością o ok. 70% wyższą od konkurencyjnej rakiety Falcon 9 z firmy SpaceX. Z drugiej strony, Ariane 6 nie będzie rakietą odzyskiwalną. Z ilością 30 zakontraktowanych startów, z pewnością jednak odegra znaczącą rolę w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego, a my jako Scanway, będziemy mieć w tym swój udział podczas jej pierwszego lotu. Nasze kamery zamontowane na satelicie YPSat uchwycą najważniejsze fazy lotu rakiety, w tym moment rozkładania głównej owiewki oraz przebieg separacji ładunków użytecznych na wysokości ok. 600 km - komentuje Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway S.A.

Projekt rakiety Ariane 6 był realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA we współpracy z podmiotami z 13 krajów europejskich, a głównym wykonawcą odpowiadającym za budowę rakiety została firma kosmiczna ArianeGroup – spółka joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran. Struktura rakiety pozwala wynieść na niską orbitę Ziemi od 10,3 ton do 21,6 ton, a na orbitę geostacjonarną od 4,5 ton do 11,5 ton, w zależności od użytej konfiguracji. Ariane 62 wykorzystuje dwa boostery, a Ariane 64 - cztery boostery. Ich liczba determinuje wysokość rakiety, która mierzy od 56 do 62 metrów.

YPSat to europejski projekt mający na celu uchwycić kluczowe fazy inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6, w ramach którego Scanway dostarczył specjalistyczny zestaw optyczny. System składa się z 2 szerokokątnych kamer, elektroniki i interfejsów mechanicznych, zdolnych do dostarczania obrazu w dwóch trybach: wideo - do 1080p i 30 fps lub 720p i 60 fps oraz foto - z rozdzielczością 12,3 Mpix.

Europejskimi programami transportu kosmicznego - w tym programem Ariane 6 - zarządza Europejska Agencja Kosmiczna. ESA jest operatorem inauguracyjnego lotu Ariane 6.

źródło: Scanway