Polski Scanway dostarczy sprzęt dla księżycowej misji firmy Intuitive Machines

Intuitive Machines w 2024 roku jako pierwsza firma prywatna z sukcesem dokonała lądowania na Księżycu. Obecnie wspiera misje księżycowe i jest komercyjnym dostawcą usług kosmicznych oraz istotnym kontrahentem NASA. W ramach zamówienia polska spółka dostarczy instrument optyczny do mapowania powierzchni Księżyca. Lot z teleskopem Scanwaya ma być przeprowadzony do końca 2025 roku.

Posłuchaj
00:00

Ze względów strategicznych i geopolitycznych eksploracja Księżyca to jeden z priorytetów sektora kosmicznego. Stany Zjednoczone i Chiny planują powrót człowieka na Księżyc do 2030 roku. Według raportu Euroconsult "Prospects for Space Exploration", wartość inwestycji w misje księżycowe wzrośnie z 11 mld dolarów rocznie w 2023 roku do blisko 17 mld w roku 2032.

Spółka Scanway rozszerza działalność poza obserwację Ziemi i w najbliższej dekadzie ma zamiar brać udział w rosnącej liczbie misji księżycowych, stając się tym samym ważną częścią tego rynku i jego łańcucha wartości. Zlecenie amerykańskiej firmy jest pierwszym w historii polskiego sektora kosmicznego komercyjnym zamówieniem, w którym polska firma dostarczy teleskop do misji związanej z eksploracją Księżyca. Intuitive Machines jest notowany na NASDAQ, mając na dzień 19 grudnia 2024 r. kapitalizację na poziomie około 1,9 mld dolarów, przy czym kurs akcji wzrósł od początku br. o około 400%.

Misja księżycowa Intuitive Machines i Scanwaya

Otrzymane 19 grudnia 2024 roku zamówienie jest elementem inicjatywy Lunar Data Network (LDN) Intuitive Machines, wspierającej budowę kompleksowej infrastruktury księżycowej dla przyszłych misji i eksploracji kosmosu. Teleskop dostarczony przez Scanway posłuży do mapowania powierzchnię Srebrnego Globu, w tym wykrywania minerałów z wykorzystaniem technologii optycznych. Pierwszy satelita wysyłany w ramach Lunar Data Network zabierze zmodyfikowaną wersję jednego z przygotowywanych aktualnie teleskopów Scanwaya. Będzie poruszał się na orbicie eliptycznej w odległości od 500 do 2800 km od powierzchni Księżyca.

Intuitive Machines specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych lądowników księżycowych, systemów komunikacji cislunarnej oraz rozwoju usług nawigacyjnych dla misji kosmicznych. W lutym 2024 roku zapisała się w historii jako pierwsza prywatna organizacja, która wylądowała na Księżycu. Firma chce wspierać komercjalizację przestrzeni kosmicznej poprzez nowatorskie technologie oraz współpracę z sektorem prywatnym i publicznym.

Amerykański podmiot odgrywa kluczową rolę w programie NASA Commercial Lunar Payload Services, mając na swoim koncie trzy kontrakty na dostarczanie ładunków na powierzchnię Księżyca: IM-1 (zrealizowany), IM-2 (przewidziany na rok 2025) i IM-3 (przewidziany na rok 2026). We wrześniu 2024 roku firma podpisała z NASA kontrakt o wartości do 4,82 mld dolarów na świadczenie usług komunikacyjnych i nawigacyjnych dla misji w regionie bliskiego kosmosu, obejmującym obszar od powierzchni Ziemi, po przestrzeń poza Księżycem.

- Przygotowanie teleskopu do misji księżycowej to wymagające przedsięwzięcie technologiczne, które wiąże się z koniecznością precyzyjnego spełnienia rygorów środowiskowych i funkcjonalnych. Jest to znaczący krok w dostosowaniu naszych produktów do pracy poza niską orbitą ziemską. W przypadku zamówienia od Intuitive Machines dodatkowym wyzwaniem jest presja czasu – instrument musi być gotowy i wysłany na pokładzie amerykańskiego satelity do końca 2025 roku, aby rozpocząć obserwacje Księżyca. Dzięki przeprowadzeniu szczegółowej analizy wymagań oraz odniesieniu projektu do ponad 50 wcześniej opracowanych przez Scanway układów optycznych o różnorodnych parametrach i zastosowaniach, mogliśmy skrócić ścieżkę badawczo-rozwojową. Wykorzystując doświadczenie z prac nad atermalizowanymi teleskopami zwierciadlanymi, dostarczymy autorskie rozwiązanie multispektralne, spełniające potrzeby misji - mówi Michał Zięba, Chief Technology Officer w Scanway S.A.

Realizacja zamówienia będzie miała pozytywny wpływ na wyniki finansowe Scanwaya w 2025 roku na poziomie kilkuset tysięcy dolarów. Współpraca z Intuitive Machines może być w przyszłości rozszerzana z wykorzystaniem wsparcia krajowego bądź instytucji europejskich.

Perspektywy lądowań na Księżycu

Dotychczas jedynie 5 krajów z przeprowadziło udane lądowanie na Księżycu - Rosja, Stany Zjednoczone oraz Chiny, a w latach 2023–2024, również Indie i Japonia. W lutym 2024 roku Intuitive Machines zapisało się w historii jako pierwsza prywatna organizacja, która z powodzeniem wylądowała na Księżycu, co jednocześnie oznaczało powrót USA na jego powierzchnię po ponad 50 latach nieobecności. Stany Zjednoczone - w ramach programu Artemis mającego wykorzystać m.in. Starshipa Elona Muska, oraz Chiny - w ramach programu ILRS, oficjalnie zapowiedziały załogowe lądowanie na Księżycu przed rokiem 2030. Eksploracją Księżyca zainteresowana jest także Rosja, Indie i Japonia.

W ciągu najbliższej dekady przewidywany jest ponad 3-krotny wzrost liczby eksploracyjnych misji kosmicznych do poziomu 751, z wysokim, 31-procentowym udziałem misji księżycowych, za które odpowiadać będą instytucje rządowe - 46% misji, podmioty komercyjne - 35% oraz ośrodki naukowo-akademickie - 19% lotów.

Rozwiązania optyczne spółki Scanway znalazły się w najważniejszych europejskich i polskich misjach kosmicznych 2024 roku. Firma realizuje jedne z największych w kraju kontraktów na urządzenia kosmiczne i bierze udział w kluczowych projektach kosmicznych w Polsce - m.in. EagleEye i PIAST. Scanway Camera System spółki został wyniesiony w tegorocznym inauguracyjnym locie największej europejskiej rakiety nośnej - Ariane 6.

Źródło: Scanway S.A.

Powiązane treści
Rakieta Ariane 6 - z polskimi kamerami - gotowa do startu
Polskie kamery na pokładzie najnowszej europejskiej rakiety Ariane 6
We Wrocławiu powstaje mikrosatelita obserwacyjny ScanSat
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Gospodarka
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Gospodarka
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów