Zaprezentowano materiały z polskich kamer rakiety Ariane 6

Dzięki wrocławskiej firmie Scanway, Polska miała ważny wkład w inauguracyjnym locie największej europejskiej rakiety Ariane 6, której start odbył się 9 lipca o godz. 21.00 polskiego czasu z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Scanway - wspólnie z ESA i ArianeGroup - zaprezentował pierwsze zarejestrowane przez dwukamerowy zestaw optyczny ujęcia, które potwierdzają działanie systemu Scanwaya w warunkach kosmicznych - urządzenia uzyskały tzw. flight heritage.

Posłuchaj
00:00

SCS (Scanway Camera System) będący częścią projektu YPSat (Young Professional Satellite) jest oparty o rozwiązania sprawdzone wcześniej podczas własnej misji kosmicznej Scanwaya - STAR VIBE - przeprowadzonej w ubiegłym roku. Lot Ariane 6 został uznany za sukces i pozwolił Europie odzyskać niezależność w zakresie wynoszenia ciężkich ładunków na orbitę.

- Sukces jakim okazał się lot Ariane 6 oraz jego spektakularny przebieg, włącznie z przelotem widocznym na niebie gołym okiem z Polski, to ogromna radość dla całego zespołu Scanway i powód do dumy, że jako Polska mieliśmy udział w tak prestiżowym wydarzeniu, jak pierwszy, inauguracyjny lot największej europejskiej rakiety nośnej. Europa odzyskała niezależność w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę, a my kolejny raz pokazaliśmy co potrafimy robić z kamerami w kosmosie. Flight heritage dla naszych kamer obsługujących start rakietowy jest cenny i ważny dla możliwej komercjalizacji tej linii produktów w przyszłości. Trendy i zgłaszane nam zapotrzebowanie wskazują na biznesową potrzebę rozwoju tego rodzaju produktów, umożliwiających szereg cennych zadań m.in. autodiagnostykę satelitów, rakiet nośnych i każdego sprzętu kosmicznego, którego właściciel chciałby zobaczyć, co się z nim dzieje na orbicie - komentuje Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway S.A.

Materiały uchwycone kamerami firmy Scanway można znaleźć na stronie https://scanway.space/images-from-ypsat-mission/.

Źródło: Scanway

Powiązane treści
Polskie kamery na pokładzie najnowszej europejskiej rakiety Ariane 6
Satelity GNSS Galileo wyniesione w kwietniu nadają sygnały dla wszystkich odbiorców
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Pomiary
KIOXIA i Linus Media Group ustanawiają światowy rekord w obliczeniach liczby Pi
Produkcja elektroniki
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Aktualności
Foxconn i Nvidia zbudują centrum danych AI mające moc 100 MW
Pomiary
Firma Anritsu przejęła w całości Dewetron GmbH
Aktualności
Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali rakietę sondażową. Wsparcia udzieliła Grupa Renex
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Foxconn i Nvidia zbudują centrum danych AI mające moc 100 MW
Gospodarka
Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali rakietę sondażową. Wsparcia udzieliła Grupa Renex
Informacje z firm
Nowoczesne i ergonomiczne, nowe stanowisko REECO Eco
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów