Ariane 6 to kluczowy projekt dla zachowania niezależności i elastyczności europejskich możliwości kosmicznych w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę Ziemi. Prace nad rakietą rozpoczęły się w 2014 roku. Kamery Scanway zapewnią gromadzenie danych do analizy przebiegu inauguracyjnego lotu.
- To bardzo ważne wydarzenie dla całego europejskiego rynku kosmicznego, który pilnie potrzebuje własnych, niezależnych rozwiązań w zakresie wynoszenia ładunków użytecznych na orbitę. Jesteśmy dumni, że podczas tak istotnej europejskiej misji kosmicznej, swój udział będzie miała firma Scanway i nasze autorskie rozwiązania optyczne. Warto dodać, że lot inauguracyjny poprzedniej rakiety - Ariane 5 - w 1996 roku zakończył się niepowodzeniem, a rynkowi eksperci dają mniej więcej 50% szans dla sukcesu pierwszego lotu Ariane 6. Jaki finał spotka ten dziewiczy lot przekonamy się prawdopodobnie już 9 lipca, a nasze kamery zarejestrują jego rezultat - mówi Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway S.A.
Rakieta Ariane 6 została zbudowana przez europejską firmę kosmiczną ArianeGroup, która jest spółką joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran. Projekt jest rozwijany od 2014 roku w ramach programu kosmicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Celem rakiety nośnej, poza bezpośrednim następstwem dla zasłużonej rakiety Ariane 5, jest zwiększenie konkurencyjności Europy na rynku komercyjnych lotów kosmicznych i zaoferowanie alternatywy dla popularnej rakiety Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX. Rakieta Ariane 6 będzie wynosić na orbitę m.in. satelity systemu nawigacji GNSS Galileo.
YPSat (Young Professionals Satellite) to europejski projekt mający na celu uchwycić kluczowe fazy inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. Scanway dostarczy w ramach niego dwukamerowy zestaw optyczny, który w pierwszej fazie lotu - ok. 3 minuty i 30 sekund od startu - będzie monitorował proces separacji głównej owiewki rakiety, a w dalszej fazie lotu - ok. 66 minut od startu - będzie rejestrował przebieg separacji ładunków użytecznych zamieszczonych na rakiecie.
- W 2024 roku liczymy nawet na 4 misje kosmiczne z udziałem Scanway. Ariane 6 to najważniejsza tegoroczna europejska misja, a z kolei zbliżający się start EagleEye z naszym teleskopem optycznym to kluczowy projekt w całej historii polskiego sektora kosmicznego. Udział Scanway w obydwu tych projektach dobrze oddaje nie tylko dynamikę rozwoju firmy, ale również nasze ambicje i rosnącą rozpoznawalność na rynku krajowym, a także europejskim i globalnym, gdyż start rakiety Ariane 6 będą obserwowały oczy praktycznie całego środowiska branżowego na świecie - komentuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.
Scanway rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Dzięki misji STAR VIBE i wystrzeleniu na początku 2023 roku satelity wyposażonego w system wizyjny oraz teleskop optyczny opracowany i wyprodukowany w laboratoriach firmy, Scanway uzyskał tzw. flight heritage – potwierdził niezawodność oraz funkcjonalność swoich rozwiązań w warunkach kosmicznych. Polski satelita regularnie dokonuje nowych zobrazowań Ziemi, a spółka otrzymuje najlepsze zdjęcia z kosmosu uzyskane przez polskie instrumenty badawcze.
Źródło: Scanway