Polskie kamery na pokładzie najnowszej europejskiej rakiety Ariane 6

| Gospodarka Optoelektronika

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ustaliła na 9 lipca 2024 r. datę startu rakiety Ariane 6, zastępującej model Ariane 5, która w latach 1996-2023 wykonała 117 lotów, z czego 112 zakończyło się sukcesem. Wystrzelenie rakiety odbędzie się w europejskim porcie kosmicznym w Gujanie Francuskiej. Na jej pokładzie znajdzie się łącznie 18 ładunków. W ramach projektu YPSat firma Scanway dostarczy dla rakiety dwukamerowy zestaw optyczny do monitorowania procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu oraz rejestrowania przebiegu wyrzucania ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi, na wysokości około 600 km.

Polskie kamery na pokładzie najnowszej europejskiej rakiety Ariane 6

Ariane 6 to kluczowy projekt dla zachowania niezależności i elastyczności europejskich możliwości kosmicznych w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę Ziemi. Prace nad rakietą rozpoczęły się w 2014 roku. Kamery Scanway zapewnią gromadzenie danych do analizy przebiegu inauguracyjnego lotu.

- To bardzo ważne wydarzenie dla całego europejskiego rynku kosmicznego, który pilnie potrzebuje własnych, niezależnych rozwiązań w zakresie wynoszenia ładunków użytecznych na orbitę. Jesteśmy dumni, że podczas tak istotnej europejskiej misji kosmicznej, swój udział będzie miała firma Scanway i nasze autorskie rozwiązania optyczne. Warto dodać, że lot inauguracyjny poprzedniej rakiety - Ariane 5 - w 1996 roku zakończył się niepowodzeniem, a rynkowi eksperci dają mniej więcej 50% szans dla sukcesu pierwszego lotu Ariane 6. Jaki finał spotka ten dziewiczy lot przekonamy się prawdopodobnie już 9 lipca, a nasze kamery zarejestrują jego rezultat - mówi Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway S.A.

Rakieta Ariane 6 została zbudowana przez europejską firmę kosmiczną ArianeGroup, która jest spółką joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran. Projekt jest rozwijany od 2014 roku w ramach programu kosmicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Celem rakiety nośnej, poza bezpośrednim następstwem dla zasłużonej rakiety Ariane 5, jest zwiększenie konkurencyjności Europy na rynku komercyjnych lotów kosmicznych i zaoferowanie alternatywy dla popularnej rakiety Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX. Rakieta Ariane 6 będzie wynosić na orbitę m.in. satelity systemu nawigacji GNSS Galileo.

YPSat (Young Professionals Satellite) to europejski projekt mający na celu uchwycić kluczowe fazy inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. Scanway dostarczy w ramach niego dwukamerowy zestaw optyczny, który w pierwszej fazie lotu - ok. 3 minuty i 30 sekund od startu - będzie monitorował proces separacji głównej owiewki rakiety, a w dalszej fazie lotu - ok. 66 minut od startu - będzie rejestrował przebieg separacji ładunków użytecznych zamieszczonych na rakiecie.

- W 2024 roku liczymy nawet na 4 misje kosmiczne z udziałem Scanway. Ariane 6 to najważniejsza tegoroczna europejska misja, a z kolei zbliżający się start EagleEye z naszym teleskopem optycznym to kluczowy projekt w całej historii polskiego sektora kosmicznego. Udział Scanway w obydwu tych projektach dobrze oddaje nie tylko dynamikę rozwoju firmy, ale również nasze ambicje i rosnącą rozpoznawalność na rynku krajowym, a także europejskim i globalnym, gdyż start rakiety Ariane 6 będą obserwowały oczy praktycznie całego środowiska branżowego na świecie - komentuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Scanway rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Dzięki misji STAR VIBE i wystrzeleniu na początku 2023 roku satelity wyposażonego w system wizyjny oraz teleskop optyczny opracowany i wyprodukowany w laboratoriach firmy, Scanway uzyskał tzw. flight heritage – potwierdził niezawodność oraz funkcjonalność swoich rozwiązań w warunkach kosmicznych. Polski satelita regularnie dokonuje nowych zobrazowań Ziemi, a spółka otrzymuje najlepsze zdjęcia z kosmosu uzyskane przez polskie instrumenty badawcze.

źródło: Scanway