We Wrocławiu powstaje mikrosatelita obserwacyjny ScanSat

| Gospodarka Optoelektronika

We Wrocławiu powstaje mikrosatelita ScanSat, który będzie pracował w szerokim spektrum optycznym, m.in. w podczerwieni. Zastosowana technologia pozwoli na obserwację Ziemi z bardzo wysoką rozdzielczością. Wystrzelenie satelity odbędzie się na przełomie 2020-2021 roku. ScanSat dostarczy wysokiej jakości obrazy multispektralne, które znajdą zastosowanie w wielu segmentach przemysłu i nauki. Projekt otrzymał ponad 2,5 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich.

We Wrocławiu powstaje mikrosatelita obserwacyjny ScanSat

Konstrukcja satelity będzie oparta o autorskie rozwiązania optoelektroniczne firmy Scanway oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Architektura powstanie na bazie uniwersalnego standardu CubeSat, a wymiary mikrosatelity nie przekroczą 34 cm długości i masy 20 kg. Mimo swoich rozmiarów ScanSat będzie wyróżniał się oferowanymi technologiami i dokładnością zbieranych danych, porównywalnie do pełnowymiarowych satelitów.

Wyniesienie satelity na orbitę z zaawansowanym systemem optycznym na pokładzie jest wymagającym zadaniem. Układ optyczny powinien być odporny na przeciążenia, wahania temperatury i promieniowanie kosmiczne. ScanWay przygotował wyspecjalizowane stanowiska i osprzęt testowy, który umożliwi poprawną kalibrację i przeprowadzenie testów optyki zanim ona znajdzie się w przestrzeni kosmicznej. W listopadzie bieżącego roku rozpoczęto testy integracyjne wszystkich modułów satelity, które prowadzone są we współpracy z berlińskim start-upem German Orbital Systems.

 

źródło: naukawpolsce.pap.pl, Scanway