Małe satelity ICEYE widzą świat w wyższej rozdzielczości

| Gospodarka Optoelektronika

ICEYE, fiński specjalista z dziedziny obrazowania satelitarnego, zaprezentował swoje najnowsze rozwiązanie pozwalające na wykonywanie przez małe satelity, wyposażone w radar z syntetyczną aperturą (SAR), zdjęć w rozdzielczości 25 cm. Orbitalna demonstracja satelitów ICEYE pokazała nowe możliwości do wykorzystania na "rynku obserwacji Ziemi".

Małe satelity ICEYE widzą świat w wyższej rozdzielczości

Powyższy przykładowy obraz to skompresowany podgląd zdjęć satelitarnych radaru ICEYE, pierwotnie uzyskanych w rozdzielczości 25 cm, pokazujących zbiorniki oleju w Rotterdamie.

- Wcześniej takie rozdzielczości były zarezerwowane wyłącznie dla większych, tradycyjnych pojazdów kosmicznych SAR. Operacyjna dostępność tej rozdzielczości dla klientów ICEYE spodziewana jest już w połowie 2020 r. Pozwoli na to konstelacja znajdująca się obecnie na orbicie - powiedział Pekka Laurila, CSO i współzałożyciel ICEYE.

Dane mają być dostępne za pomocą standardowych narzędzi Systemu Informacji Geograficznej (GIS).

- Obrazowanie SAR o rozdzielczości 25 cm jest przełomowe, ponieważ pochodzi z najmniejszych satelitów SAR na świecie. Klienci komercyjni i rządowi będą mogli uzyskać możliwość wykrywanie zmian o bardzo dużej szczegółowości, prowadzić ulepszoną klasyfikację obiektów i śledzić z orbity coraz mniejsze obiekty - powiedział dr Mark Matossian, CEO amerykańskiej spółki zależnej ICEYE.

Firma ICEYE wysłała swojego pierwszego satelitę SAR - ICEYE-X1 - w styczniu 2018 r. Miał on możliwości pozyskiwania danych zdjęciowych w rozdzielczości 10×10 metrów, przy masie startowej poniżej 100 kg. Obecna konstelacja satelitów SAR składa się z trzech kosmicznych urządzeń.

źródło: Electronics Weekly