UE zamawia nową generację satelitów Galileo

| Gospodarka Aktualności

Komisja Europejska zawarła kontrakty na budowę kolejnej generacji satelitów Galileo o łącznej wartości 1,47 mld euro (1,31 mld funtów; 1,97 mld dolarów). Kontrakty zrealizują dwaj dominujący w Europie producenci zajmujący się technologiami kosmicznymi - Airbus oraz Thales Alenia Space. Dla globalnego systemu nawigacji satelitarnej każdy z nich wyprodukuje sześć satelitów, a pierwszy z nich prawdopodobnie wejdzie na orbitę w 2024 roku.

UE zamawia nową generację satelitów Galileo

Galileo to unijny odpowiednik amerykańskiego globalnego systemu pozycjonowania (GPS). Obie usługi są powszechnie dostępne, m.in. w miliardach smartfonów na całym świecie, umożliwiając indywidualnym użytkownikom identyfikację ich lokalizacji z dokładnością pojedynczych metrów, zależnie od stosowanych w telefonach odbiorników sygnałów GNSS. Transmisja dokładnego czasu z orbity jest również wykorzystywana w wielu zastosowaniach infrastrukturalnych, w tym w synchronizacji sieci telekomunikacyjnych i energetycznych.

Galileo ma obecnie 24 aktywne satelity umożliwiające pozycjonowanie. Według BBC, na różnych etapach montażu jest 12 nowych aparatów pierwszej generacji, z których pierwsza partia ma być wystrzelona na orbitę jeszcze w 2021 roku.

Najnowsze unijne zamówienie ma na celu włączenie do pracy konstelacji nowszych technologii, które poprawią wytrzymałość i dokładność sygnałów wysyłanych na Ziemię. Technologie te obejmują anteny konfigurowalne cyfrowo, łącza międzysatelitarne, nowe zegary atomowe i systemy napędowe wykorzystujące silniki elektryczne. Pierwsze satelity II generacji mają być gotowe w roku 2024.

Na następny siedmioletni okres budżetowy Unia Europejska przeznaczyła na Galileo i siostrzany program Egnos 9,01 mld euro.

źródło: BBC News