W 2025 roku wartość rynku systemów RTLS wyniesie 14 mld dolarów

W 2020 roku wartość globalnego rynku systemów lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) wynosiła 4,13 mld dolarów. Analitycy z firmy The Business Research Company prognozują, że tym roku wartość rynku wzrośnie do 5,37 mld dolarów ze wskaźnikiem CAGR na poziomie 30%, Jednym z czynników, które wpłynęły na wzrost rynku RTLS jest stabilizacja mocy produkcyjnych firm. W 2025 roku sektor tych systemów osiągnie wartość 14,81 mld dolarów, przy wzroście charakteryzującym 28,9% CAGR.

Posłuchaj
00:00

Głównymi komponentami w systemach RTLS są oprogramowanie i sprzęt. Ostatni wymieniony element wykorzystuje nadajnik umieszczony w urządzeniach użytkowych, budynkach i nieruchomych obiektach. Nadajniki dostarczają dane identyfikacyjne i lokalizacyjne. Sygnały z oznaczonych zasobów są zbierane przez odbiorniki RTLS rozmieszczone w całym obiekcie. Umożliwia to ustalenie lokalizacji na podstawie bliskości znacznika od odbiorników lub za pomocą matematycznej techniki zwanej trilateracją, opartej na obecnie stosowanych technologiach bezprzewodowych takich, jak RFID, Wi-Fi, Bluetooth Low Energy, podczerwień i GPS.

Co będzie napędzać rynek RTLS?

W nadchodzących latach rosnące zapotrzebowanie na smartfony będzie napędzać rozwój rynku systemów lokalizacji w czasie rzeczywistym. Według raportu Mobile User Statistics, w 2021 roku liczba użytkowników smartfonów na świecie wyniesie 3,8 mld, co odpowiada za 48,33% populacji.

Nowe rozwiązania RTLS

Postęp technologiczny kształtuje rynek systemów RTLS. Duże firmy działające w tym sektorze aktywnie rozwijają tę technologię. Na przykład w lipcu 2020 roku Advantech, chiński dostawca przemysłowych platform obliczeniowych, wprowadził na rynek gotowy do wdrożenia pakiet RTLS (SRP) oparty na technologii dynamicznej syntezy wielomodowej (MSDF). Wykorzystuje ona algorytm w celu zmniejszenia zakłóceń powodowanych przez bariery, poprawia skuteczność pozycjonowania w wymagających środowiskach wewnętrznych, dzięki czemu idealnie nadaje się do szpitali, domów opieki i klinik.

W lutym 2020 roku amerykańska firma Qorvo specjalizująca się w układach analogowych i mieszanych, nabyła europejskie przedsiębiorstwo Decawave świadczące usługi związane z lokalizacją i śledzeniem. Dzięki temu przejęciu zespół Decawave stał się jednostką biznesową UltraWideband (UWBU) w ramach Qorvo Mobile Products.

Źródło: The Business Research Company

Powiązane treści
Advantech promuje rozwiązania IoT na chińskim rynku
Keysight prezentuje serię podcastów o tematyce aparatury kontrolno-pomiarowej
GIANO - europejski odbiornik GALILEO z satelitarną ochroną antyspoofingową
UE zamawia nową generację satelitów Galileo
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Pomiary
Gospodarka
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Konferencja
EMC EUROPE 2025 - sympozjum poświęcone tematyce EMC
Gospodarka
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów