W 2025 roku wartość rynku systemów RTLS wyniesie 14 mld dolarów

| Gospodarka Pomiary

W 2020 roku wartość globalnego rynku systemów lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) wynosiła 4,13 mld dolarów. Analitycy z firmy The Business Research Company prognozują, że tym roku wartość rynku wzrośnie do 5,37 mld dolarów ze wskaźnikiem CAGR na poziomie 30%, Jednym z czynników, które wpłynęły na wzrost rynku RTLS jest stabilizacja mocy produkcyjnych firm. W 2025 roku sektor tych systemów osiągnie wartość 14,81 mld dolarów, przy wzroście charakteryzującym 28,9% CAGR.

W 2025 roku wartość rynku systemów RTLS wyniesie 14 mld dolarów

Głównymi komponentami w systemach RTLS są oprogramowanie i sprzęt. Ostatni wymieniony element wykorzystuje nadajnik umieszczony w urządzeniach użytkowych, budynkach i nieruchomych obiektach. Nadajniki dostarczają dane identyfikacyjne i lokalizacyjne. Sygnały z oznaczonych zasobów są zbierane przez odbiorniki RTLS rozmieszczone w całym obiekcie. Umożliwia to ustalenie lokalizacji na podstawie bliskości znacznika od odbiorników lub za pomocą matematycznej techniki zwanej trilateracją, opartej na obecnie stosowanych technologiach bezprzewodowych takich, jak RFID, Wi-Fi, Bluetooth Low Energy, podczerwień i GPS.

Co będzie napędzać rynek RTLS?

W nadchodzących latach rosnące zapotrzebowanie na smartfony będzie napędzać rozwój rynku systemów lokalizacji w czasie rzeczywistym. Według raportu Mobile User Statistics, w 2021 roku liczba użytkowników smartfonów na świecie wyniesie 3,8 mld, co odpowiada za 48,33% populacji.

Nowe rozwiązania RTLS

Postęp technologiczny kształtuje rynek systemów RTLS. Duże firmy działające w tym sektorze aktywnie rozwijają tę technologię. Na przykład w lipcu 2020 roku Advantech, chiński dostawca przemysłowych platform obliczeniowych, wprowadził na rynek gotowy do wdrożenia pakiet RTLS (SRP) oparty na technologii dynamicznej syntezy wielomodowej (MSDF). Wykorzystuje ona algorytm w celu zmniejszenia zakłóceń powodowanych przez bariery, poprawia skuteczność pozycjonowania w wymagających środowiskach wewnętrznych, dzięki czemu idealnie nadaje się do szpitali, domów opieki i klinik.

W lutym 2020 roku amerykańska firma Qorvo specjalizująca się w układach analogowych i mieszanych, nabyła europejskie przedsiębiorstwo Decawave świadczące usługi związane z lokalizacją i śledzeniem. Dzięki temu przejęciu zespół Decawave stał się jednostką biznesową UltraWideband (UWBU) w ramach Qorvo Mobile Products.

źródło: The Business Research Company

Zobacz również