Elproma Elektronika - producent routerów i terminali GSM

| Prezentacje firmowe Artykuły

Elproma Elektronika istnieje od 1992 roku, jest producentem i dostawcą urządzeń do bezprzewodowej transmisji danych w systemach M2M. Dostarcza również zaawansowane rozwiązania w dziedzinie synchronizacji czasu, w których jest światowym liderem. Elproma od lat z rosnącym powodzeniem rozwija szereg własnych produktów i systemów w Polsce i na arenie międzynarodowej. Firma nie tylko realizuje oczekiwania i potrzeby klientów, ale często je wyprzedza, kreując nowe trendy w obszarach będących jej domeną.

Elproma Elektronika - producent routerów i terminali GSM

Fot. 1. Uniwersalny punkt dostępowy AW5500 firmy Atop

Jednym z sektorów działalności Elpromy jest produkcja routerów i terminali GSM do zastosowań przemysłowych. Przemysłowy router RBMTX - flagowy model, może pracować w następujących standardach transmisji danych: LTE, HSPA+, UMTS, GSM.

Przeznaczony do aplikacji przemysłowych, takich jak: zdalne pomiary, systemy ruchu drogowego, transport i logistyka, security, systemy monitoringu i nadzoru, inteligentny budynek, systemy automatyki przemysłowej i inne. Doskonale sprawdza się w miejscach niemających tradycyjnej infrastruktury sieciowej.

Urządzenie wyposażone w procesor ARM9 450 MHz. RBMTX ma porty komunikacji szeregowej: RS232 i 485. Dodatkowo może być wyposażony w sieć Wi-Fi 802.11 b/g i odbiornik GPS/Glonass. Warto zaznaczyć, że urządzenie może występować z wbudowanym switchem, a w wersji RBMTX-II ma dodatkowe 4 porty LAN. Router jest zasilany napięciem z przedziału 9-30 VDC i ma możliwość pracy w zakresie temperatur od -20 do +50°C.

Kompaktowa wielkość obudowy powoduje, że router może być zainstalowany w dowolnym miejscu, istnieje możliwość montażu na szynie DIN. W aplikacjach, gdzie wymagana jest niezawodność transmisji danych, router może obsługiwać dwie karty SIM (Dual Sim). W momencie problemów technicznych u operatora urządzenie automatycznie przełącza się na dostęp za pomocą alternatywnej karty. RBMTX wspiera DHCP (client/server), IEEE 802.1Q, IPsec, OpenVPN, Firewall, Access Control, ModBus Gateway. Router można w łatwy sposób konfigurować z poziomu przeglądarki www, nie wymaga instalowania dodatkowych sterowników.

Terminale GSM z rodziny RB800 i RB900

Terminal RB900 to kompletne rozwiązanie dla bezprzewodowych aplikacji M2M oparte na energooszczędnym module Telit GE910. Modem w wersji Quad-band 850/900/1800/1900 MHz oferuje wysokiej jakości funkcje komunikacji GSM/GPRS. W aplikacjach wymagających szybszej transmisji danych terminal może być wyposażony w moduł 3G, 3.75G lub LTE.

Urządzenie umieszczono w aluminiowej obudowie z wyprowadzonymi wszystkimi standardowymi interfejsami (RS232, 485, USB), a jego niewielkie rozmiary oraz szeroki zakres napięć zasilania 5-30 VDC ułatwiają integrację modemu z innymi urządzeniami. Terminal RB900 umożliwia połączenia głosowe, internetową wymianę danych, wysyłanie wiadomości SMS, komunikację z faksem.

Jest to uniwersalne rozwiązanie M2M, przy bezprzewodowym przesyle danych, np. podczas zdalnego odczytu wskazań mierników, drogowych systemów komunikacyjnych, w transporcie i logistyce, bezpieczeństwie czy zarządzaniu budynkiem. Terminal RB900 może być sterowany standardowymi komendami AT lub przez aplikację w języku Python (Python Script Interpreter) lub C.

Urządzenia firmy Atop

Uzupełnieniem oferty Elpromy z sektora bezprzewodowej transmisji danych są urządzenia firmy Atop. Na szczególną uwagę zasługuje bezprzewodowy serwer portów szeregowych z Serii SW550X, pozwalający na podłączanie prawie każdego urządzenia do nowej lub już istniejącej sieci ethernetowej. Klienci otrzymują znakomite możliwości podłączania i odporność na wszelkie trudne warunki pracy.

Cechą charakterystyczną tego sprzętu jest możliwość pracy przy częstotliwości 5 GHz, co zmniejsza ewentualne zakłócenia z częstotliwością 2,4 GHz innych urządzeń bezprzewodowych. Natomiast konstrukcja podwójnej anteny zapewnia większe pokrycie i redukuje martwe pola łączności bezprzewodowej.

Fot. 2. Moduły komunikacyjne firmy Telit

W grupie bezprzewodowych serwerów wyróżnia się uniwersalny access point AW5500 (fot. 1). Wytrzymuje on trudne warunki środowiska przemysłowego. Zaprojektowany został z myślą o bezpieczeństwie, z najnowocześniejszym systemem kodowania. Ma silny moduł zarządzania siecią bezprzewodową, który z pewnością zapewni optymalne działanie każdej sieci. Warto dodać, że urządzenia Atop mają 5 lat gwarancji.

Moduły komunikacyjne Telit

Elproma Elektronika jest także autoryzowanym dystrybutorem firmy Telit. Moduły Telita, w szczególności rodzina xE910, dają konstruktorom nadzwyczajne możliwości bardzo szybkiej zmiany planowanej aplikacji. Przez prostą wymianę modułu istnieje możliwość wykorzystania różnych technologii od GSM po LTE.

W skład rodziny wchodzą następujące modele: LE910 (LTE), HE910 (3,75G), UE910 (3,5G), GE910 (GSM) oraz CE910 i DE910 (CDMA). Znalazły one zastosowanie w systemach teleinformatycznych stosowanych w transporcie, systemach nadzoru i bezpieczeństwa, terminalach biznesowych czy mobilnych hot-spotach.

Mają małe rozmiary 28,2×28,2 mm i są montowane w technologii LGA, która zapewnia zachowanie niskiego profilu, dużą wygodę automatycznego montażu SMT, a przy tym gwarantuje zwiększoną wytrzymałość mechaniczną na wstrząsy. Do aplikacji unikających montażu w technologii LGA wersje LE910, HE910 oraz DE910 występują na płytkach mini PCI-E.

Do układów, które nie dysponują dużą przestrzenią montażową, Telit proponuje moduły z rodziny xE866 (fot. 2). Występują one w dwóch technologiach transmisji danych: GE866 (GSM) oraz UE866 (3G). Moduły pin to pin pozwalają konstruktorom na bezproblemową zmianę wykorzystywanej technologii. Telit ma w swojej ofercie również szereg modułów GPS/GNSS.

Elproma Elektronika
www.elpromaelectronics.com