Intel sprzeda firmie Hynix za 9 mld dolarów dział pamięci NAND

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Intel planuje sprzedać swoją jednostkę biznesową związaną z pamięciami NAND za 9 mld dolarów firmie Hynix. Linia produktów 3D XPoint, w tym chipy pamięci zmiennofazowych (Phase-change memory) wykorzystywanych w dyskach SSD Optane, będą wyłączone z umowy sprzedaży. Optane to marka o strategicznym znaczeniu, należąca do oferty Intela.

Intel sprzeda  firmie Hynix za 9 mld dolarów dział pamięci NAND

Kontrakt ten obejmie amerykańską jednostkę dostarczającą dyski SSD i fabrykę chipów NAND Intela zlokalizowaną w chińskim mieście Dalian.

W drugim kwartale jednostka pamięci Intela, oferująca m.in. moduły 3D XPoint oparte o rozwiązania Intel Optane, zwiększyła sprzedaż do 1,3 mld dolarów, czyli o 19% rok do roku, przynosząc zysk na poziomie 300 mln dolarów. W 2019 roku jednostka ta zanotowała 600 mln dolarów straty.

Chociaż Intel został założony jako firma produkująca pamięci w 1968 roku, od kilku lat rozważa wyjście z tego rynku.

Intel obecnie konkuruje w tym segmencie z takimi firmami, jak Samsung, Kioxia, Western Digital, Micron, Hynix i jest jedynym z tych, które mają jednocyfrowy udział w rynku.

W zeszłym roku Intel sprzedał firmie Apple swoją jednostkę zajmującą się układami do modemów mobilnych, a w tym roku przedsiębiorstwu MaxLinear przekazał swoją spółkę zajmującą się układami do sieci domowej.

źródło: Electronics Weekly