Intel pozostanie dostawcą Huaweia

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Firma Intel Corp otrzymała licencje od władz USA na dalsze dostarczanie niektórych produktów do Huawei Technologies, powiedział we wtorek rzecznik Intela. Również wspierany przez państwo China Securities Journal poinformował, że Intel otrzymał pozwolenie na dostawy dla Huaweia. Od 15 września nowe ograniczenia uniemożliwiły amerykańskim firmom dostarczanie komponentów lub świadczenie usług chińskiemu potentatowi.

Intel pozostanie dostawcą Huaweia

W obliczu najgorszych od dziesięcioleci stosunków między USA i Chinami Waszyngton naciska na rządy na całym świecie, aby odwróciły się od Huaweia, argumentując, że gigant telekomunikacyjny przekazuje dane chińskiemu rządowi w celach szpiegowskich.

W zeszłym tygodniu chińska firma Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) potwierdziła, że ​​również wystąpiła o pozwolenie na kontynuowanie usług dla Huaweia. SMIC wykorzystuje sprzęt pochodzenia amerykańskiego do produkcji chipów dla Huaweia i innych firm.

Według źródeł zaznajomionych ze sprawą, także południowokoreański producent chipów SK Hynix wystąpił o amerykańską licencję na sprzedaż Huaweiowi, ale nie uzyskał zgody. Osoba zastrzegająca sobie anonimowość powiedziała, że ​​firmy spoza USA mogą nie mieć dużej szansy na uzyskanie amerykańskiej zgody, a producenci chipów opracowują plany awaryjne w celu zwiększenia dostaw dla innych klientów. SK Hynix odmówił komentarza.

W sierpniu tajwański projektant chipów MediaTek Inc ujawnił, że wystąpił do rządu USA o pozwolenie na dalsze dostawy dla chińskiego producenta.

Huawei, założony w 1987 roku przez byłego inżyniera Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, zaprzecza, że ​​szpieguje dla Pekinu i twierdzi, że Stany Zjednoczone próbują go oczerniać, ponieważ zachodnie firmy pozostają w tyle w technologii 5G.

Zdaniem niektórych obserwatorów, porównujących obecną sytuację do wyścigu zbrojeń z czasów zimnej wojny, Stany Zjednoczone obawiają się, że dominacja w zakresie 5G da Chinom przewagę, której Waszyngton nie jest gotowy zaakceptować.

źródło: Reuters