Huawei otwiera centrum obliczeniowe z procesorami ARM

| Gospodarka Aktualności

Firma Huawei otworzyła pierwsze w Rosji centrum przetwarzania danych oparte na procesorach ARM. Zyskująca na popularności w ostatnich latach architektura jest alternatywą dla technologii x86. Nowy ośrodek obliczeniowy jest już wykorzystywany przez instytut badawczy Huaweia oraz rosyjskie środowisko naukowe i akademickie do optymalizacji aplikacji open source i wykonywania obliczeń wymagających dużej mocy. Centrum danych Huaweia ma współpracować z ponad 20 rosyjskimi partnerami i klientami firmy.

Huawei otwiera centrum obliczeniowe z procesorami ARM

Głównym celem budowy centrum danych jest zapewnienie klientom i partnerom Huaweia dostępu do zaawansowanych serwerów Taishan, które wykorzystują procesory o architekturze obliczeniowej ARM. Zastosowanie tego typu chipów czyni obiekt wyjątkowym, ponieważ na świecie istnieje mniej niż tuzin takich centrów, w których zastosowane są inne procesory niż x86.

Procesory ARM obecnie odpowiadają za około 90% rynku urządzeń mobilnych i IoT. Ostatnio coraz częściej tego typu chipy stosuje się w centrach danych do rozwiązywania zadań ogólnego przeznaczenia. Dostarczane przez Huaweia procesory pod nazwą Kunpeng 920 zużywają mniej energii i zapewniają większą moc obliczeniową niż tradycyjne konstrukcje, co pozwala im realizować procesy o dowolnej złożoności.

źródło: Profit from IoT

Zobacz również