Huawei zaprzestanie produkcji flagowych chipsetów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Chiński magazyn finansowy Caixin poinformował, że Huawei Technologies w przyszłym miesiącu przestanie produkować swoje flagowe chipsety Kirin, ponieważ rośnie wpływ USA na chińskiego giganta. Podczas premiery nowego telefonu Mate 40 Richard Yu, dyrektor generalny działu konsumenckiego Huaweia, powiedział, że amerykańska presja na dostawców Huaweia uniemożliwiła działowi chipów HiSilicon dalsze wytwarzanie chipsetów, kluczowych komponentów do telefonów komórkowych firmy.

Huawei zaprzestanie produkcji flagowych chipsetów

Według Caixin, Richard Yu powiedział, że Od 15 września flagowe procesory Kirin, a także chipy oparte na sztucznej inteligencji nie będą mogły być produkowane, co jest dla firmy ogromną stratą.

Oddział HiSilicon firmy Huawei opiera się na oprogramowaniu firm amerykańskich, takich jak Cadence Design Systems Inc lub Synopsys Inc, do projektowania swoich układów scalonych, a produkcję zleca firmie Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), która korzysta ze sprzętu firm amerykańskich. HiSilicon produkuje szeroką gamę chipów, w tym linię procesorów Kirin, które zasilają tylko smartfony Huaweia i są jedynymi chińskimi procesorami, które mogą rywalizować jakością z układami Qualcomma.

W związku z najgorszymi od dziesięcioleci stosunkami między USA i Chinami, Waszyngton naciska na rządy na całym świecie, by zaprzestały jakiejkolwiek współpracy z Huaweiem, argumentując, że przekazuje on rządowi Chin dane, umożliwiając działalność szpiegowską. Huawei zaprzecza oskarżeniom o ​​szpiegowanie dla Chin. W maju Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wydał przepisy, które nakładają na dostawców oprogramowania i sprzętu produkcyjnego obowiązek powstrzymania się od prowadzenia interesów z firmą Huawei bez uprzedniego uzyskania licencji.

źródło: Reuters