Telefonica opracuje z firmą Rakuten otwartą sieć 5G

| Gospodarka Komunikacja

Hiszpańska Telefonica podpisała porozumienie z japońską firmą Rakuten, którego celem jest opracowanie systemu sieci radiowej 5G, wykorzystującego otwartą platformę i sztuczną inteligencję. Rakuten jest pierwszym operatorem mobilnym, który wdrożył sieć opartą na technologii Open Radio Access Network (RAN), wykorzystującej oprogramowanie do uruchamiania funkcji sieciowych w chmurze, co wymaga mniej fizycznego sprzętu.

Telefonica opracuje z firmą Rakuten otwartą sieć 5G

Firma planuje uruchomić usługi 5G w Japonii jeszcze w tym miesiącu. Wcześniej Rakuten został zmuszony do wielomiesięcznego opóźnienia wprowadzenia 5G z powodu zakłóceń spowodowanych pandemią.

Technologia Open Radio Access Network obiecuje radykalnie obniżyć koszty operatorów telekomunikacyjnych, ponieważ wykorzystuje oprogramowanie w chmurze i utowarowiony sprzęt zamiast zastrzeżonego sprzętu dostarczanego przez firmy takie, jak Nokia, Ericsson i Huawei. Telefonica i Rakuten planują opracowanie wspólnego programu zamówień na oprogramowanie i sprzęt Open RAN.

Telefonica realizuje pilotażowe wdrożenia Open RAN w Brazylii, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, i planuje je przyspieszyć w 2021, a znaczące uruchomienia rozpocząć w roku 2022.

Hiszpańska grupa planuje wycofać sprzęt Huaweia z rdzenia swojej sieci 5G, by nie ponosić ryzyka związanego z wydajnością i ochroną danych, które wynika z polegania na jednym dostawcy, chociaż wielokrotnie powtarzała, że ​​nie ma dowodów na poparcie zarzutów prezydenta USA jakoby ​​urządzenia chińskiej firmy były niebezpieczne.

źródło: Reuters