Problemy Huaweia mogą opóźnić wdrożenie europejskiej sieci 5G

| Gospodarka Aktualności

Obecnie na całym świecie operatorzy telekomunikacyjni przygotowują się do wdrożenia technologii nowej generacji czyli 5G, która zapewni ultraszybki internet mobilny. Jednym z największych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego jest firma Huawei Technologies.

Problemy Huaweia mogą opóźnić wdrożenie europejskiej sieci 5G

Waszyngton twierdzi, że sprzęt Huaweia może być używany przez Pekin do szpiegowania, czemu firma wielokrotnie zaprzeczała. W maju Stany Zjednoczone dodały technologicznego giganta do czarnej listy handlowej. To spowodowało, że wiele przedsiębiorstw w segmencie telekomunikacji zakończyło z Huaweiem współpracę.

Posunięcie administracji Donalda Trumpa stawia producenta i globalne inwestycje w 5G w niekorzystnej sytuacji. Dodatkowo wywiera presję na europejskich operatorów telefonii komórkowej by zerwali współpracę z chińskim producentem. Prognozy wskazują, że przy wprowadzeniu całkowitego zakazu koszty wdrożenia technologii 5G w krajach europejskich wzrosną o kwoty rzędu 55 mld euro, a opóźnienia mogą wynieść co najmniej 18 miesięcy. Takie przesunięcie w czasie o 15% zwiększyłoby różnicę między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie upowszechnienia nowej sieci. Dystans ten mógłby się utrzymać do 2025 roku.

Lobbystyczna grupa GSMA, która reprezentuje interesy 750 operatorów telefonii komórkowej, wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z rozwiązań i sprzętu Huaweia może przynieść poważne konsekwencje.

źródło: Reuters