Huawei złożył w 2018 roku rekordową liczbę wniosków patentowych

| Gospodarka Aktualności

W 2018 roku firma Huawei złożyła do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization - WIPO) 5405 wniosków patentowych. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich zgłaszających. W porównaniu do roku 2017 liczba wniosków Huaweia wzrosła o ponad 34%. W ubiegłym roku WIPO otrzymało łącznie 253 tys. zgłoszeń patentowych, a po raz pierwszy ponad połowa z nich - 50,5% - pochodziła z Azji.

Huawei złożył w 2018 roku rekordową liczbę wniosków patentowych

W roku 2018 do WIPO wpłynęło 53 tys. wniosków od podmiotów z Chin, co stanowiło wzrost o 9,3% względem roku 2017. W tym samym czasie firmy i instytucje ze Stanów Zjednoczonych dostarczyły 56 tys. takich zgłoszeń. Jeżeli tendencja rosnąca się utrzyma, Państwo Środka pokona pod tym względem Stany Zjednoczone już za dwa lata.

Znaczna ilość zgłoszeń patentowych z Chin to nie przypadek, bowiem chińskie uniwersytety aktywnie działają w obszarze innowacji i komercjalizacji swoich badań, korzystając z dostępu do drugiej największej na świecie puli krajowych wydatków na badania i rozwój. W pierwszej dziesiątce uczelni z całego świata, które w ubiegłym roku zgłaszały najwięcej wniosków patentowych, znajdują się trzy szkoły wyższe z Chin.

WIPO to jedna z 16 organizacji wyspecjalizowanych ONZ z siedzibą w Genewie. Zajmuje się koordynacją i tworzeniem regulacji dotyczących systemu ochrony własności intelektualnej, a także świadczeniem pomocy prawnej i technologicznej.

źródło: Huawei