Huawei sprzedaje serwery z własnymi chipami

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Chiński Huawei, największy na świecie producent urządzeń telekomunikacyjnych, ogłosił w środę, że po raz pierwszy będzie sprzedawał niektóre serwery wyposażone w jego własne chipy, zwiększając w ten sposób wysiłki na rzecz rozwoju swojego biznesu chmurowego. Huawei założył jednostkę biznesową działającą w chmurze w zeszłym roku i próbuje uzyskać mocniejszą pozycję na rynku krajowej chmury publicznej, który obecnie zdominowany jest przez Alibabę.

Huawei sprzedaje serwery z własnymi chipami

Ramię półprzewodnikowe Huaweia - Hisilicon - produkuje już chipy, z których firma korzysta w swoich smartfonach i sprzęcie telekomunikacyjnym, ale serwery, które obecnie sprzedaje firmom telekomunikacyjnym i klientom funkcjonującym w chmurze, wykorzystują głównie chipy Intela. Huawei nie powiedział, w jakim procencie dostarczanych serwerów użyje swoich chipów.

Jego 7-nanometrowy chipset Ascend 910, który jak twierdzi firma, jest dwa razy silniejszy niż najbliższy konkurent v100 firmy Nvidia, będzie dostępny od drugiego kwartału 2019 roku. Jednak jak powiedział Eric Xu na corocznej konferencji partnerów biznesowych Huawei Connect - Huawei nie będzie sprzedawał tych układów stronom, zatem nie będzie bezpośrednio konkurował z producentami chipów, takimi jak Qualcomm, AMD czy Nvidia.

Firma Huawei zaprezentowała również układ Ascend 310 - chipset do zastosowań w urządzeniach inteligentnych, który jest już dostępny.

Chcąc wzmocnić swoją obecność na rynku przetwarzania w chmurze, Huawei nawiązał współpracę z Microsoftem, by oferować aplikacje Microsoftu na platformie Huawei Cloud.

źródło: Reuters

Zobacz również