Popyt na serwery dla centrów danych w drugiej połowie roku znacząco wzrośnie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Zamówienia na serwery dla centrów danych mają w pierwszej połowie 2019 r. spadać, jednak w drugiej połowie oczekiwany jest w tym zakresie gwałtowny wzrost. Rynek ten ma być jeszcze silniejszy w 2020 r., ponieważ wielu dostawców usług przetwarzania w chmurze w coraz większym stopniu wykorzystywać będzie zasoby uruchamiane w ubiegłym roku, a nowe aplikacje, w tym sztuczna inteligencja i Internet Pojazdów (IoV), będą silnie stymulować zapotrzebowanie na przestrzeń dla danych.

Popyt na serwery dla centrów danych w drugiej połowie roku znacząco wzrośnie

Wiwynn, spółka zależna od Wistrona, obserwuje, że obecnie ponad 90% przychodów ma dzięki zamówieniom od amerykańskich graczy zajmujących się cloud computingiem. Za pierwsze trzy kwartały 2018 roku firma wygenerowała w sumie 134,4 miliarda NT, co stanowi wzrost o 146,7% w stosunku do roku poprzedniego. Wiwynn spodziewa się, że w 2019 r. roczna dynamika dostaw spadnie i osiągnie najwyżej 30%.

Prezes Wiwynn - Emily Hong - wskazała, że będący klientami firmy ​​dwaj główni amerykańscy dostawcy usług internetowych od 2017 roku inwestują w tworzenie centrów danych, dzięki czemu firma mogła cieszyć się silnymi wzrostami dostaw od drugiej połowy 2017 r. W drugiej połowie 2018 r. klienci zaczęli zwiększać wykorzystanie możliwości magazynowania danych, a proces ten w roku 2019 ma być kontynuowany. Branża nadal będzie w dobrej formie, ale Wiwynn prawdopodobnie w bieżącym roku nie podwoi swoich przychodów, jak miało to miejsce w roku ubiegłym.

Najnowszy raport Digitimes Research dotyczący globalnej branży serwerów wskazuje, że liczba dostaw firmy Wiwynn wzrośnie w 2019 roku o ponad 25%, dzięki czemu firma uzyska około 7% udziału w całkowitych wolumenach dostaw z Tajwanu.

Inny konkurent, Quanta Computer, spodziewa się, że jego biznes serwerowy będzie w roku 2019 nadal cieszył się wzrostem dwucyfrowym.

W przypadku firmy Inventec, największego na świecie dostawcy płyt głównych dla serwerów, niektórzy obserwatorzy rynku twierdzą, że ten producent ODM osiągnął w 2018 r. wzrost w zakresie wysyłek serwerów i uzyskiwanych stąd przychodów na poziomie 6-9%, przy czym dostawy dla centrów danych wzrosły o 20%. Dostawy Inventeca dla chińskich centrów danych wzrosły o 30%. Oczekuje się, że w 2019 r. dostawy dla operatorów centrów danych będą rosły wolniej - w tempie 10-15%.

źródło: DigiTimes

Zobacz również