Upada biznes Qualcomma w zakresie chipów dla centrów danych

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Jednostka Qualcomma odpowiedzialna za chipy dla centrów danych, która wcześniej w bieżącym roku zatrudniała ponad 1000 pracowników, po ostatniej rundzie cięć obejmującej zwolnienie 269 osób w San Diego i Raleigh w Karolinie Północnej, dysponuje obecnie załogą liczącą 50 zatrudnionych. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, Qualcomm redukuje inwestycje w obszarze centrów przetwarzania danych, ale nadal jest zaangażowany w działalność związaną z możliwościami jakie będzie oferować technologia 5G i chmurowe rozwiązania AI.

Upada biznes Qualcomma w zakresie chipów dla centrów danych

Koncentrując się na firmowej strategii dotyczącej 5G, Qualcomm zamierza nadal wspierać utworzone w Chinach serwerowe przedsięwzięcie joint venture - HXT.

Procesory Qualcomma przeznaczone dla centrów danych oparte były na rdzeniach ARM. Chociaż producent zabiegał intensywnie o pozyskanie jako klientów firm Microsoft i HP, ostatecznie współpraca taka nigdy nie została rozwinięta, a zdarzenia takie, jak przerwanie negocjacji w sprawie przejęcia NXP czy spór z firmą Apple, spowodowały, że zniknął entuzjazm dla tej inicjatywy.

Z początkiem bieżącego tygodnia Qualcomm ogłosił wprowadzenie 7-nanometrowego procesora ARM dla laptopów o nazwie Snapdragon 8cx. Oczekuje się, że będzie on umieszczany w urządzeniach komercyjnych w trzecim kwartale przyszłego roku.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również