Firmy Qualcomm i Goodix zdominują rynek czytników odcisków palców

| Gospodarka Optoelektronika

Według źródeł branżowych, Qualcomm i należąca do MediaTeka chińska spółka zależna Goodix Technology zdominują w 2019 r. dostawy czujników linii papilarnych dla smartfonów z systemem Android. Może to skłonić większość tajwańskich producentów chipów do eksploracji innych niszowych rynków aplikacji.

Firmy Qualcomm i Goodix zdominują rynek czytników odcisków palców

Jak twierdzą źródła, to pełnoekranowe wersje urządzeń przyczyniły się do wprowadzania czujników linii papilarnych dla smartfonów nowej generacji, które pojawią się w przyszłym roku, motywując projektantów IC - w tym tajwański Egis Technology, FocalTech, Elan Microelectronics i Novatek Microelectronics, a także chińskie firmy Goodix i Silead - do opracowywania nowych czujników, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku.

Spośród nich Goodix dołączył do Qualcomma, zabezpieczając sobie obecność w sektorze poprzez realizację zamówień na optyczne czujniki odcisków palców dla różnych chińskich dostawców smartfonów oraz firm Lenovo, Huawei, Xiaomi i Vivo, a dostawy rozpoczną się w pierwszej połowie 2019 roku.

Firma Qualcomm zdobyła również zamówienia na ultradźwiękowe czujniki odcisków palców nowej generacji od Samsunga. Czujniki te mają być stosowane w 2019 r. w modelach Galaxy średniej i wysokiej klasy, a ich dostawy Qualcomm rozpocząć ma pod koniec 2018 r. lub na początku 2019.

Utworzone przez Qualcomma na Tajwanie nowe centrum sztucznej inteligencji dla urządzeń mobilnych postanowiło udostępnić zasoby swojego kalifornijskiego laboratorium czujników ultradźwiękowych i współpracować z tajwańskimi producentami paneli TFT, dążąc do sfinalizowania prac nad modułami czujników umieszczanymi w szklanych panelach, by pomóc w obniżeniu kosztów ich produkcji. Oczekuje się, że spowolni to opracowywanie czujników odcisków palców na smartfony przez twórców chipów z Tajwanu. Źródła wskazują, że nie będą mieli oni innego wyjścia, jak tylko przyspieszyć opracowywanie niszowych układów identyfikacji odcisków palców dla kart płatniczych oraz dla zastosowań przemysłowych, domowych i samochodowych.

źródło: DigiTimes