Firmy Qualcomm i Goodix zdominują rynek czytników odcisków palców

Według źródeł branżowych, Qualcomm i należąca do MediaTeka chińska spółka zależna Goodix Technology zdominują w 2019 r. dostawy czujników linii papilarnych dla smartfonów z systemem Android. Może to skłonić większość tajwańskich producentów chipów do eksploracji innych niszowych rynków aplikacji.

Posłuchaj
00:00

Jak twierdzą źródła, to pełnoekranowe wersje urządzeń przyczyniły się do wprowadzania czujników linii papilarnych dla smartfonów nowej generacji, które pojawią się w przyszłym roku, motywując projektantów IC - w tym tajwański Egis Technology, FocalTech, Elan Microelectronics i Novatek Microelectronics, a także chińskie firmy Goodix i Silead - do opracowywania nowych czujników, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku.

Spośród nich Goodix dołączył do Qualcomma, zabezpieczając sobie obecność w sektorze poprzez realizację zamówień na optyczne czujniki odcisków palców dla różnych chińskich dostawców smartfonów oraz firm Lenovo, Huawei, Xiaomi i Vivo, a dostawy rozpoczną się w pierwszej połowie 2019 roku.

Firma Qualcomm zdobyła również zamówienia na ultradźwiękowe czujniki odcisków palców nowej generacji od Samsunga. Czujniki te mają być stosowane w 2019 r. w modelach Galaxy średniej i wysokiej klasy, a ich dostawy Qualcomm rozpocząć ma pod koniec 2018 r. lub na początku 2019.

Utworzone przez Qualcomma na Tajwanie nowe centrum sztucznej inteligencji dla urządzeń mobilnych postanowiło udostępnić zasoby swojego kalifornijskiego laboratorium czujników ultradźwiękowych i współpracować z tajwańskimi producentami paneli TFT, dążąc do sfinalizowania prac nad modułami czujników umieszczanymi w szklanych panelach, by pomóc w obniżeniu kosztów ich produkcji. Oczekuje się, że spowolni to opracowywanie czujników odcisków palców na smartfony przez twórców chipów z Tajwanu. Źródła wskazują, że nie będą mieli oni innego wyjścia, jak tylko przyspieszyć opracowywanie niszowych układów identyfikacji odcisków palców dla kart płatniczych oraz dla zastosowań przemysłowych, domowych i samochodowych.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Rośnie popyt na ultracienkie czytniki odcisków palców dla smartfonów 5G
Goodix przejmuje od NXP biznes audio
Optoelektronika, czujniki i elementy dyskretne osiągnęły rekordową sprzedaż
Czujniki ultradźwiękowe wchodzą na rynek konsumencki
Qualcomm powołuje fundusz wart 100 milionów dolarów, by inwestować w start-upy AI
TDK przejmuje producenta czujników ultradźwiękowych - Chirp Microsystems
Skanery linii papilarnych - technologie i rynek
Gwałtownie rośnie sprzedaż czujników
Upada biznes Qualcomma w zakresie chipów dla centrów danych
Świetne prognozy dla rynku czujników gazu na najbliższe lata
Snapdragon 855 pierwszym procesorem Qualcomma dla technologii 5G
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Optoelektronika
Gospodarka
Fotonika dla AI: iPronics i Ansys łączą siły, by zwiększyć niezawodność infrastruktury centrów danych
Technika
Technologia OLED - charakterystyka oraz przegląd zastosowań
Technika
Wyświetlacze OLED - nowe technologie

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów