Ceny serwerowych pamięci DRAM będą rosły w miarę wzrostu popytu na serwery w Chinach

| Gospodarka Artykuły

Według najnowszych danych DRAMeXchange, trzej najwięksi dostawcy serwerowych modułów DRAM dokonują kolejnych kroków w kierunku specyfikacji 32GB RDIMM, a chcąc w pierwszym kwartale 2018 zapewnić sprzedaż po korzystnych cenach, dostawy pamięci do serwerów wzrosną - w porównaniu z czwartym kwartałem 2017 - tylko o 4%. W kwartale drugim bieżącego roku, kiedy zapotrzebowanie na serwery ze strony Chin wzrośnie, ceny serwerowych pamięci DRAM będą ponownie rosły.

Ceny serwerowych pamięci DRAM będą rosły w miarę wzrostu popytu na serwery w Chinach

Zdaniem analityka DRAMeXchange Marka Liu, roczne globalne dostawy serwerów utrzymają w tym roku wzrost jednocyfrowy, przy czym wzrost na rynku chińskim w drugim kwartale osiągnie aż 20%.

Mark Liu analizuje również warunki panujące w łańcuchu dostaw i zwraca uwagę, że cloud computing i przechowywanie w chmurze są w ostatnich latach przedmiotem szczególnego zainteresowania rynku. Z jednej strony przemysł serwerowy skorzystał z popularności inteligentnych urządzeń końcowych; z drugiej strony serwery korporacyjne rozwijają chmurę i napędzają popyt na usługi sieciowe, stając się kluczowym impulsem wzrostu rynku serwerów.

Ze względu na rosnące na całym świecie zapotrzebowanie na serwerowe moduły DRAM i centra danych, trzech największych dostawców DRAM zwiększy w drugiej połowie roku udział zaawansowanych procesów w całkowitej produkcji. Poprawi to strukturę kosztów i wskaźnik przejścia na moduły o wysokiej gęstości. Obecnie koreańscy producenci DRAM planują rozpocząć w trzecim kwartale produkcję pamięci o wysokiej gęstości 16 Gb, w celu skutecznego zwiększenia stopnia penetracji rynku przez moduły o gęstości powyżej 64 GB. Druga połowa roku przyniesie stopniowe przejście do wykorzystywania serwerowych pamięci DRAM produkowanych w procesach 17 i 18-nanometrowych.

źródło: CTimes

Zobacz również