Yole Développement przewiduje wzrost wartości rynku pamięci o 40%

| Gospodarka Artykuły

W 2017 roku przemysł półprzewodników odnotował rekordowe wyniki, przy przychodach przekraczających 400 miliardów dolarów. Wzrost na rynku półprzewodników był napędzany przez segment pamięci, który osiągnął imponujące przychody sięgające 126 mld dolarów. Oznacza to wzrost o ponad 60% rok do roku. Yole Développement (Yole) Memory Team prognozuje, że w 2018 roku rynek pamięci osiągnie wartość 177 miliardów dolarów, przy wzroście o 40%.

Yole Développement przewiduje wzrost wartości rynku pamięci o 40%

W 2017 roku ogólny popyt na urządzenia półprzewodnikowe utrzymywał się na wysokim poziomie przez cały rok, co wynikało z coraz szerszego stosowania komponentów elektronicznych we wszystkich aplikacjach, szczególnie w urządzeniach mobilnych i centrach danych. Jak twierdzą analitycy, zarówno rynek DRAM, jak i NAND był w ubiegłym roku zaspokajany w sposób niedostateczny, co doprowadziło do wzrostu cen oraz rekordowych przychodów i zysków dostawców pamięci.

Trendy w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, mobilności i łączności są cały czas korzystne dla rynków DRAM i NAND, i prawdopodobnie spowodują, że pamięci będą nadal zwiększać swój udział w całym rynku półprzewodników. Yole Group przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat współczynnik CAGR w obszarze pamięci DRAM będzie wynosił 22%. Równolegle oczekuje się, że rynek NAND wyznaczy kolejny rekord przychodów w 2018 r., przed zatrzymaniem wzrostów w roku 2019.

Konkurencja wśród dostawców układów NAND ulega nadal dynamicznym zmianom. Samsung przygotowuje się do uruchomienia masowej produkcji w fabryce Pyeongtaek, Intel staje się niezależnym dostawcą z dużym potencjałem w Chinach, a biznes pamięci Toshiby przejmuje konsorcjum kierowane przez Bain Capital. Tymczasem na horyzoncie pojawia się nowy gracz - chińska firma Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC), która grozi zakłóceniem status quo.

Dynamika na rynkach DRAM i NAND w ujęciu kwartalnym, źródło: Yole

źródło: Yole Développement

Zobacz również