Ericsson i Telefónica będą wspólnie rozwijać Cloud RAN

| Gospodarka Komunikacja

Firmy Ericsson i Telefónica S.A. zawarły porozumienie o współpracy (MoU) mającej na celu przyspieszenie rozwoju otwartej sieci opartej na architekturze Cloud RAN opracowanej przez Ericssona. Planowane jest również opracowanie zautomatyzowanych metod wdrażania sieci Cloud RAN, zgodne z najlepszymi praktykami w ekosystemach chmurowych. Będzie to polegało między innymi na wykorzystaniu rApps sieciRAN Intelligent Controller (RIC) oraz architektury zarządzania siecią (SMO) w celu wzmocnienia rozwiązań sieci dostępu radiowego (RAN).

Ericsson i Telefónica będą wspólnie rozwijać Cloud RAN

- Ta współpraca przyniesie obopólne korzyści, a nam pozwoli na wykorzystanie najnowszych osiągnięć w zakresie wirtualizacji i technologii chmurowych. Przystosowanie sieci do obsługi opartej na oprogramowaniu oraz przyjmowanie otwartej i rozproszonej architektury sieci zwiększy elastyczność, umożliwi tworzenie nowych rodzajów architektury i modeli sieci oraz pobudzi innowacyjność - mówi Enrique Blanco, dyrektor techniczny w firmie Telefónica.

Ericsson Cloud RAN oferuje operatorom telekomunikacyjnym duże możliwości tworzenia makrosieci, a także wejścia na rynek zastosowań korporacyjnych.

- Współpraca z firmą Telefónica ma na celu przyspieszenie rozwoju i wdrożenie otwartej sieci radiowej opartej na rozwiązaniach w chmurze. Umożliwi to utworzenie otwartego ekosystemu innowacji i odmieni nasze myślenie o wartości sieci, dzięki otwarciu nowych możliwości wynikających ze standardowych interfejsów API. Przyjęte ostatnio przez O-RAN Alliance standardy Open RAN pozwoli nam budować sieci o wysokiej wydajności na dużą skalę - mówi Fredrik Jejdling, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. sieci w firmie Ericsson.

Ericsson Cloud RAN opiera się na otwartej, ustandaryzowanej architekturze umożliwiającej łączność na całym świecie i jest w pełni kompatybilna z zainstalowanymi urządzeniami Ericsson Radio System, co ułatwi dostawcom usług ewolucję ich sieci w kierunku wybranej przez nich architektury.

źródło: Ericsson

Zobacz również