120-lecie działalności Ericssona w Polsce

| Gospodarka Komunikacja

W 2024 r. Ericsson świętuje 120-lecie swojej obecności na polskim rynku. W 1904 roku w Warszawie - w nowo wybudowanym do tego celu budynku przy ulicy Zielnej 37 - zainstalowano pierwszą centralę telefoniczną firmy. Wówczas przyspieszyła telefonizacja miasta i całego kraju, a siedziba kolejnej centrali telefonicznej Ericssona przy Zielnej 39 była w 1908 roku najwyższym budynkiem świeckim w ówczesnej Europie.

120-lecie działalności Ericssona w Polsce
 
Studzienka telefoniczna - logo PAST z błyskawicami

W 1922 roku powołano Polską Akcyjną Spółkę Telefoniczną (PAST). Spółka działała jako operator telefoniczny w centralnej i wschodniej Polsce wyznaczając standardy rozwoju technologicznego w branży. Okablowanie sieci w miastach przenoszono pod ziemię, oznaczając studzienki telefoniczne charakterystycznym logo PAST z błyskawicami, które do dziś widoczne jest na ulicach polskich miast.

W 1924 roku powstała Polska Akcyjna Spółka Elektryczna "Ericsson" (PASE), z siedzibą przy Al. Ujazdowskich 47. Spółka zajęła się produkcją sprzętu teletechnicznego, tworząc warsztaty przy ulicy Mokotowskiej 60. Do dzisiaj na bramie kamienicy można zobaczyć stylizowane logo Ericsson. Warsztaty przekształcono w fabrykę w katowickim Wełnowcu, a później w Radomiu. W okresie międzywojennym PASE dostarczała popularne centrale automatyczne CA OS, oznaczane w Polsce jako SALME. Zainstalowana w 1904 roku centrala firmy Ericsson o maksymalnej pojemności 60 tys. numerów obsługiwała początkowo 5200 aparatów analogowych. Przed wybuchem II wojny światowej obejmowała ponad 100 tys. numerów.

Po II wojnie światowej oraz nacjonalizacji spółki PAST i fabryk PASE w Wełnowcu i Radomiu kontakty firmy z Polską ograniczone zostały do serwisu istniejącego sprzętu poprzez Szwedzkie Biuro Techniczne mieszczące się w Warszawie przy ul. Nowy Świat 42. W 1992 roku firma powróciła, zakładając w Warszawie spółkę Schrack Ericsson. Od 1996 roku jako Ericsson Sp. z o.o. firma dostarczała cyfrowe centrale telefoniczne z rodziny AXE oraz akcesoria teleinformatyczne. Współpraca z PTK Centertel przy tworzeniu sieci komórkowej NMT znacząco przyczyniła się do rozwoju infrastruktury GSM w Polsce.

Ericsson inwestuje w badania i rozwój, a polskie centrum R&D jest obecnie drugim co do wielkości ośrodkiem firmy w Europie. Polscy inżynierowie pracują nad rozwojem sieci od 2G do 6G. Produkcja urządzeń 5G w partnerskiej firme Flex w Tczewie wnosi znaczący wkład w rozwój sieci nowej generacji. Firma intensywnie inwestuje także w sztuczną inteligencję oraz rozwój metaverse, oferując pionierskie programy szkoleniowe i aktywnie uczestnicząc w globalnych inicjatywach technologicznych.

źródło: Ericsson