W 2021 roku średnie ceny pamięci NAND spadną nawet o 15%

| Gospodarka Aktualności

Zgodnie z danymi przygotowanymi przez agencję TrendForce, średnie ceny jednostkowe (ASP) pamięci NAND zaczną w 2021 roku spadać. Ma to nastąpić w pierwszym kwartale. W tym okresie moce produkcyjne spadną o 6%, a wskaźnik ASP o 10-15%.

W 2021 roku średnie ceny pamięci NAND spadną nawet o 15%

Spadki cen pamięci NAND zostaną odnotowane w poszczególnych sektorach:

  • dyski SSD przeznaczone na rynek konsumencki - 31%,
  • dyski SSD do zastosowań biznesowych - 20%,
  • pamięci typu eMMC/UFS - 41%,
  • płytki krzemowe zawierające układy NAND - 8%.

Oczekuje się, że ceny konsumenckich dysków SSD spadną o 10-15% w ujęciu kwartalnym, ponieważ poziom zgromadzonych zapasów przez producentów OEM pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie. W związku z nasilającą się konkurencją cenową pomiędzy dostawcami SSD pod interfejs PCIe, ceny dysków półprzewodnikowych do zastosowań biznesowych mają spaść o 10-15% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Szacuje się, że ceny pamięci typu eMMC/UFS spadną o 5-10% w porównaniu z poprzednim kwartałem, ze względu na wysoki popyt na końcowe produkty. W związku z tym, że istnieje małe prawdopodobieństwo, aby popyt na karty pamięci i UFD w przyszłym roku powrócił do normy, oczekuje się, że ceny płytek krzemowych zawierających układy NAND Flash spadną o prawie 15% w stosunku do poprzedniego kwartału.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również