Ceny pamięci NAND flash spadną nawet o 5%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według firmy analitycznej TrendForce oczekuje się, że w czwartym kwartale 2021 roku wartości kontraktów na dostawy pamięci NAND pozostaną na stałym poziomie lub spadną nawet o 5%.

Ceny pamięci NAND flash spadną nawet o 5%

W drugiej połowie tego roku odnotowano mniejszą liczbę dostaw elektroniki użytkowej, jak np. smartfony, Chromebooki i telewizory, niż oszacowali analitycy. W tym czasie sprzedaż produktów związanych z pamięcią masową m.in. kart pamięci i nośników USB, pozostaje na niskim poziomie. W przypadku popytu na podzespoły przeznaczone do serwerowni i centrum przetwarzania danych był na znacznie wyższym poziomie.

Według organizacji DRAMeXchange ceny dla klientów detalicznych dysków SSD prawdopodobnie spadną w granicach od 3 do 8% w czwartym kwartale 2021 roku. Ceny nośników przeznaczonych na rynek biznesowy pozostaną na stałym poziomie lub wzrosną nawet o 5%, głównie z powodu ograniczeń po stronie podaży.

Do obniżenia cen mogą przyczynić się postępujące prace chińskiego YMTC i innych firm nad architekturą pamięci przekraczającej 100 warstw. W rezultacie ceny chipów 3D NAND spadną o 10 do 15% w czwartym kwartale tego roku. Oznacza to największy spadek cen spośród wszystkich kategorii produktów.

źródło: Digitimes