Najpotężniejszy superkomputer - El Capitan - rozpoczął pracę
| Gospodarka Projektowanie i badaniaAMD, jako jedyna firma obsługująca wiele superkomputerów eksaskalowych, kontynuuje dążenie do osiągnięcia wiodącej pozycji w zakresie wydajności i efektywności energetycznej instalacji HPC na całym świecie. Nowy superkomputer El Capitan, który został uruchomiony w Narodowym Laboratorium Lawrence Livermore (LLNL), znalazł się na szczycie listy Top500. O szóstym z rzędu tryumfie rozwiązań AMD firma poinformowała na konferencji Supercomputing 2024 (SC24).
El Capitan działa w oparciu o procesory APU - AMD Instinct MI300A. Jego zmierzona moc obliczeniowa to aż 1,742 eksaflopsa. El Capitan będzie służył do badań nad fuzją jądrową w warunkach bezwładnościowych trzem laboratoriom Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA), czyli LLNL, Los Alamos i Narodowym Laboratoriom Sandia (Sandia National Laboratories).
- El Capitan jest kluczowy dla misji Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego i znacznie zwiększa nasze możliwości w obliczeniach niezwykle złożonych obiektów, jak wysokiej rozdzielczości symulacje będące szczególnie istotne dla badań naukowych w tym obszarze - mówił Rob Neely, dyrektor programu zaawansowanej symulacji i obliczeń w LLNL.
- Dzięki procesorom APU AMD Instinct MI300A zbudowaliśmy system, który był wcześniej trudny do wyobrażenia, i dzięki któremu możemy znacznie przesunąć granice możliwości obliczeniowych przy zachowaniu niezwykłej efektywności energetycznej. El Capitan pozwala nam zintegrować AI z naszymi tradycyjnymi symulacjami i modelowaniem, co otwiera nowe ścieżki dla odkryć w wielu dyscyplinach naukowych - powiedział Bronis R. de Supiński, dyrektor ds. technologii LLNL.
Układy AMD napędzają dwa najpotężniejsze superkomputery na świecie - El Capitan i Frontier - które razem zapewniają 61% mocy obliczeniowej całej pierwszej dziesiątki rankingu. Jednocześnie te dwie maszyny zajmują odpowiednio 18 i 22 miejsce na liście Green500, i obie zużywają mniej energii niż trzeci system listy Top500. Rozwiązania AMD EPYC oraz Instinct są też podstawą 15 z 25 najbardziej efektywnych energetycznie systemów Green500.
Frontier działa w Oak Ridge National Lab. Źródłem jego wydajności są procesory AMD EPYC i procesory graficzne AMD Instinct. Mając wydajność 1,35 eksaflopsa, Frontier jest drugim najszybszym komputerem na świecie. Maszyna umożliwia rozwiązywanie złożonych problemów naukowych - od modelowania klimatu i badań biomedycznych, po szkolenie dużych modeli sztucznej inteligencji.
Procesory AMD EPYC i akceleratory AMD Instinct są wykorzystywane do tworzenia kolejnych superkomputerów i do projektów związanych z AI. Wśród nich jest m.in. włoski superkomputer HPC6, który budowany jest przez koncern Eni w oparciu o procesory AMD EPYC i akceleratory AMD Instinct. To jeden z najpotężniejszych systemów przeznaczonych do zastosowań przemysłowych i nr 5 na liście Top500. Na Uniwersytecie w Paderborn w Niemczech trwa instalacja nowego superkomputera wykorzystującego najnowsze procesory AMD EPYC 5 generacji. Także przy wykorzystaniu tych procesorów w Norwegii powstaje superkomputer Sigma2 AS, który docelowo zastąpi dwa z trzech narodowych systemów i ma być najszybszy w kraju. Ponadto firmy IBM i AMD ogłosiły współpracę mającą na celu udostępnienie w usłudze IBM Cloud akceleratorów AMD Instinct MI300X, co ma nastąpić w pierwszej połowie 2025 roku. Procesory APU - AMD Instinct MI300A będą również sercem superkomputera budowanego dla Narodowego Instytutu Nauk i Technologii Kwantowych w Japonii.
źródło: AMD