System przechowywania danych PCSS w dziesiątce najszybszych na świecie

Podczas konferencji Supercomputing 2024, która odbyła się w Altancie w dniach 17-22 listopada, ogłoszono wyniki nowej edycji konkursu IO500 - najszybszych na świecie systemów przechowywania danych dla HPC (High-Performance Computing) i centrów przetwarzania. Lustre Poznańskiego Centrum Superkomputerowo‑Sieciowego (PCSS) dla klastra Proxima sklasyfikowano na 10. miejscu w kategorii "10 Node Production List".

Posłuchaj
00:00

Wcześniej system PCSS dla klastra Altair znalazł się na tej liście w czerwcu bieżącego roku. Zajmowanie w rankingu wysokich pozycji potwierdza, że systemy PCSS odpowiadają potrzebom współczesnych aplikacji oraz usług AI i HPC, a także systemów chmurowych. Lista IO500 ogłaszana jest równolegle do rankingów najszybszych systemów obliczeniowych - TOP500 i Green500.

System przechowywania danych dla klastra HPC Proxima jest oparty o otwartą infrastrukturę serwerów pamięci flash i wysokowydajnej sieci Infiniband oraz otwarte oprogramowanie Lustre. Jest autorskim rozwiązaniem opracowanym przez Dział Technologii Zarządzania Danymi w Pionie Technologii Przetwarzania Danych PCSS, przy wykorzystaniu infrastruktury pozyskanej i zbudowanej w ramach projektu Krajowego Magazynu Danych (KMD). Pozostałe systemy w pierwszej dziesiątce listy są systemami vendorskimi, włączając Intel DAOS, DDN Exascaler (komercyjna wersja oprogramowania Lustre) oraz Weka.

Obecność PCSS w prestiżowym gronie ośrodków z Europy, Ameryki, Japonii i Korei wskazuje na silną pozycję poznańskiej placówki oraz potwierdza jej gotowość do aktywnego udziału w światowej rewolucji AI, która wobec niezwykle szybkiego wzrostu ilości wytwarzanych danych wymaga ekstremalnie szybkich rozwiązań dla systemów zarządzania ich obiegiem. Na światowej liście najefektywniejszych systemów danych znalazł się także drugi system PCSS-u (pozycja 12. listy "10 Node Production List") oraz dwa systemy Politechniki Wrocławskiej (pozycja 14. na "10 Node Production List" i 24. na "Production list"), a także ACK Cyfronet AGH (pozycja 12. listy “Production List”), które wspólnie z PCSS realizowały projekty KMD i PRACE-LAB2 tworząc infrastrukturę rozmieszczoną w 10 ośrodkach obliczeniowych i sieciowych w Polsce.

Źródło: Poznańskie Centrum Superkomputerowo‑Sieciowe

Powiązane treści
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe dołączyło do EBRAINS
Najpotężniejszy superkomputer - El Capitan - rozpoczął pracę
Architektura RISC-V w superkomputerach
Nvidia pomoże japońskiemu instytutowi AIST w budowie superkomputera kwantowego
BASF wzmacnia badania i rozwój dzięki potężnemu superkomputerowi
Nvidia zbuduje superkomputer o wartości 40 milionów funtów
Wielka Brytania zbuduje superkomputer za 1,6 mld dolarów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Gospodarka
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Gospodarka
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów