Intel zanotował historyczną utratę wartości i obniża wynagrodzenia

| Gospodarka Aktualności

Po ogłoszeniu ponurych prognoz zysków Intel stracił na wartości rynkowej około 8 mld dolarów. Przewidywania amerykańskiego producenta chipów zaskoczyły Wall Street, podsycając obawy związane z załamaniem na rynku komputerów osobistych. Firma przewiduje niespodziewaną stratę w pierwszym kwartale, a jej prognoza przychodów jest o 3 mld dolarów niższa od szacunków. Wskazuje przy tym na spowolnienie w branży centrów danych.

Intel zanotował historyczną utratę wartości i obniża wynagrodzenia

Złe perspektywy uwydatniły wyzwania stojące przed dyrektorem generalnym Patem Gelsingerem, który próbuje przywrócić dominację Intela poprzez rozszerzenie produkcji kontraktowej i budowę nowych fabryk w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Firma konsekwentnie traci udział w rynku na rzecz rywali, jak np. AMD, które korzystało z kontraktowych producentów chipów, takich jak tajwański TSMC, by wytwarzać chipy, które technologicznie pokonują Intela.

- Chipy AMD Genoa i Bergamo (dla centrów danych) mają wyraźną przewagę cenowo-wydajnościową w porównaniu z procesorami Intel Sapphire Rapids, co powinno przyczynić się do dalszego wzrostu rynkowych udziałów AMD - powiedział Matt Wegner, analityk w YipitData.

Intel, który planuje w tym roku obniżyć koszty o 3 mld dolarów, wygenerował w czwartym kwartale 7,7 mld dolarów gotówki z działalności operacyjnej i wypłacił dywidendę w wysokości 1,5 mld dolarów. Przy wydatkach kapitałowych szacowanych na około 20 mld dolarów w 2023 roku, analitycy twierdzą, że firma powinna rozważyć obniżenie dywidendy.

W dniu 31 stycznia 2023 r. - tydzień po tym, jak firma opublikowała niższą niż oczekiwano prognozę sprzedaży - Intel poinformował, że dokonał znacznych cięć wynagrodzeń pracowników i kadry kierowniczej. Według nieoficjalnych informacji redukcje mają się wahać od 5% wynagrodzenia podstawowego dla pracowników średniego szczebla do nawet 25% dla dyrektora naczelnego Pata Gelsingera, przy czym godzinowe wynagrodzenie pracowników firmy nie zostanie obniżone. Rzecznik Intela powiedział w oświadczeniu, że zmiany mają na celu wywarcie większego wpływu na populację kadry kierowniczej i wsparcie inwestycji i ogólnej siły roboczej.

Źródła zaznajomione z cięciami płac w Intelu wskazały, że ​​oprócz 5% obniżki dla pracowników średniego szczebla, pracowników szczebla wiceprezesa dotknie 10% obniżki, a wynagrodzenie najwyższego kierownictwa firmy, poza dyrektorem generalnym, spadnie o 15%. Zawieszone zostają także podwyżki i kwartalne premie za wyniki. Pozostać mają roczne premie za wydajność, oparte na ogólnych wynikach finansowych Intela, jednak już od kilku lat są one mniejsze, ponieważ firma traci pozycję na rzecz rywali.

fot. Coolcaesar - CC BY-SA 4.0

źródło: Reuters

Zobacz również