Kosztem 4,6 mld dolarów Intel utworzy w Polsce zakład montażowo-testowy

| Gospodarka Aktualności

Firma Intel ogłosiła plany budowy w pobliżu Wrocławia nowego, najnowocześniejszego ośrodka montażu i testowania półprzewodników. Planuje zainwestować w obiekt aż 4,6 mld dolarów, co pomoże zaspokoić krytyczne zapotrzebowanie na moce montażowe i testowe przewidywane na rok 2027. Po ukończeniu zakład będzie zatrudniał około 2000 pracowników i będzie miał możliwość przeprowadzenia rozbudowy. Projektowanie i planowanie obiektu rozpocznie się natychmiast, a budowa ruszy po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Kosztem 4,6 mld dolarów Intel utworzy w Polsce zakład montażowo-testowy

Zaplanowane przedsięwzięcie uzupełnia obecne i przyszłe plany Intela dla Europy, w tym istniejący zakład produkcji płytek w Leixlip, w Irlandii oraz planowany zakład produkcji płytek w Magdeburgu, w Niemczech. Nowy zakład w Miękini będzie prowadził testy półprzewodników produkowanych w Irlandii i w Niemczech. Razem obiekty te pomogą stworzyć kompleksowy, najnowocześniejszy łańcuch wartości produkcji półprzewodników w całej Europie. Będą też katalizatorem dodatkowych inwestycji ekosystemowych i innowacji w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmowane w Europie działania Intela wpłyną na zwiększenie produkcji, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zaawansowane półprzewodniki napędzające nowe generacje produktów firmy i zaspokajające potrzeby klientów w ramach strategii Intel IDM 2.0. Celem Unii Europejskiej jest objęcie 20% światowych zdolności produkcyjnych półprzewodników do 2030 roku.

Zakłady produkujące płytki wytwarzają chipy na płytkach krzemowych za pomocą różnych zaawansowanych procesów chemicznych, mechanicznych i optycznych. Zakłady montażowo-testowe, takie jak planowany pod Wrocławiem, odbierają gotowe płytki z fabryk, tną je na pojedyncze chipy, składają z nich finalne produkty oraz testują pod kątem wydajności i jakości. Gotowe układy są następnie wysyłane do klientów. Oprócz płytek, zakład będzie mógł również przyjmować pojedyncze chipy i łączyć je w produkty końcowe. Placówka będzie odbierać płytki i układy scalone od Intela, Intel Foundry Services lub innych dostawców.

Polska oferuje doskonałą bazę talentów technicznych i siły roboczej, co miało kluczowe znaczenie dla 30-letniej działalności firmy Intel w Polsce, w tym dla jej znaczących działań badawczo-rozwojowych w Gdańsku - największym centrum badawczo-rozwojowym firmy w Europie, zatrudniającym prawie 4000 pracowników.

źródło: Intel