Odrzucono żądanie Intela dotyczące dodatkowej dotacji na fabrykę chipów w Magdeburgu

Jak poinformował Financial Times, niemiecki minister finansów Christian Lindner odrzucił żądania Intela dotyczące wyższych dotacji dla fabryki chipów o wartości 17 mld euro (18 mld dolarów), twierdząc, że obecnie w budżecie nie ma już pieniędzy i podejmowane są próby jego skonsolidowania, a nie rozszerzania.

Posłuchaj
00:00

Firma miała otrzymać 6,8 mld euro wsparcia rządowego dla zakładu produkcyjnego w Magdeburgu. Jednak ze względu na wyższe koszty energii i budowy wystąpiła o dotację w wysokości około 11 mld euro.

W ubiegłym roku Intel wybrał Magdeburg, w środkowych Niemczech, na budowę nowego ośrodka produkcji chipów, w ramach europejskich inwestycji wartych łącznie 88 mld dolarów, obejmujących rozbudowę fabryki w Irlandii, budowę zakładu pakowania i montażu we Włoszech oraz utworzenie ośrodka projektowo-badawczego we Francji.

Intel jest jednym z kilku producentów chipów - razem z TSMC z Tajwanu i Wolfspeedem z USA - którzy poszukują rządowych funduszy na budowę fabryk w Europie.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Kosztem 4,6 mld dolarów Intel utworzy w Polsce zakład montażowo-testowy
Intel ogłasza partnerstwo z Arm
Czy w ślad za Intelem pójdą inni?
Intel chce dodatkowych 5 mld dolarów niemieckich dotacji na fabrykę chipów
Intel rozwija potencjał zakładów pakowania i testowania układów scalonych w Wietnamie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów