Intel chce dodatkowych 5 mld dolarów niemieckich dotacji na fabrykę chipów

| Gospodarka Aktualności

Jak donosi Bloomberg News, firma Intel stara się o dodatkowe 4 do 5 mld euro (5,28 mld dolarów) dotacji od rządu Niemiec na budowę w tym kraju kompleksu produkcji chipów. Ze względu na trudności gospodarcze amerykański producent zawiesił w zeszłym roku budowę zakładu w Magdeburgu i teraz szuka większej pomocy. Na realizację inwestycji przyznano Intelowi 6,8 mld euro dotacji rządowych, z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Intel chce dodatkowych 5 mld dolarów niemieckich dotacji na fabrykę chipów

Intel powiedział w oświadczeniu, że zakłócenia w światowej gospodarce spowodowały wzrost kosztów, ale jest zaangażowany w projekt i docenia konstruktywny dialog z rządem federalnym mający na celu wypełnienie luki kosztowej. W marcu 2022 roku firma wybrała Niemcy jako lokalizację ogromnego kompleksu produkcji chipów w ramach europejskich inwestycji o wartości 88 mld dolarów. Plany obejmują rozbudowę istniejącej fabryki w Irlandii, utworzenie ośrodka projektowo-badawczego we Francji oraz zakładu opakowań układów we Włoszech.

Początkowe wydatki oszacowano wówczas na 33 mld euro, w tym 17 mld euro w Niemczech. Jednak Bloomberg News poinformował, że Intel spodziewa się teraz wydać na projekt w Niemczech 30 mld euro. Producent oczekiwał, że około 40% wartości jego niemieckiej inwestycji będzie sfinansowane w ramach unijnej ustawy Chips Act, ale teraz jest również otwarty na inne źródła pomocy rządowej, w tym ulgi podatkowe lub dotacje energetyczne.

Według Bloomberga inwestycje w Irlandii i we Francji przebiegają w dużej mierze zgodnie z planami.

źródło: Reuters